Badania profilaktyczne w kierunku nowotworów

Witam. Moja mama dwa lata temu miala raka. Teraz ma drugi raz przeżuty. Słyszalam że mojej babci ojciec i brat tez mieli raka. Ja mam 22 lata.Czy sa jakieś badania które pokażą że ja np. jestem obciążona i istnieje szansa że ja tez bede mieć?. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić, co to są za badania i czy potrzebuję skierowania.

Poradnia genetyczna zbierze od Pani wywiad. Po jego przeanalizowaniu podjęta będzie decyzja, czy należy badać u Pani mutacje genetyczne z krwi.

Zasada jest taka , że dana osoba jest obciążona ryzykiem zachorowania na dany nowotwór jeśli dwoje krewnych 1-wszego rzędu , tzn. rodzice-dzieci i rodzeństwo między sobą chorowali na taki sam nowotwór! Wyjątek stanowi rak piersi , gdzie wystarczy jedna osoba krewna 1-wszego rzędu,aby dana osoba była w kręgu osób o wzmożonym zagrożeniu! zż