Blokady limfatyczne w miednicy małej

witam mam42l jestem chora na blokady limfatyczne w miednicy malej tj mam opuchnieta lewa noge cala od 15l i nikt nie jest wstanie mi pomoc mam juz tego dosc jest zle niemoge normalnie sie poruszac roznica w obwodzie w udzie jesy 15cn czy ktos mogby mi pomoc cokolwiek podpowiedziec gdzie mam sie zwrocic po pomoc

Lek. Marta Gryszkiewicz

W tej sytuacji powinna się Pani skonsultować z chirurgiem naczyniowym. Wskazana jest diagnostyka USG doppler żył kończyny dolnej.
Poza tym na co dzień powinna Pani stosować elewację kończyny (zmniejszy to obrzęk limfatyczny). Wskazane jest także stosowanie rajstop przeciwżylakowych. O stopniu ich ucisku powinien zadecydować lekarz w trakcie wizyty (niezbędny jest szczegółowy pomiar chorej kończyny).

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dodatkowo, profilaktycznie powinna Pani stosować lek diosminum ( np. Phlebodia, Diosminex, itp) i miejscowo żel Lioton 1000.
Najważniejsze jest jednak jak najczęstsze trzymanie kończyny w górze (w trakcie snu wskazane umieszczenie nogi np. na poduszce). Ułatwi to grawitacyjny odpływ chłonki i spowoduje zmniejszenie obrzęku.