Co może być przyczyną bólu łopatki?

Witam. Od jakiegoś czasu odczuwam ból za lewa łopatka,(pewny punkt na ciele która bardzo boli przy dotyku) ,ból promieniuje na całe plecy oraz do klatki piersiowej. Ostatnio nawet do lewej ręki. Co może być przyczyną?? Pracuje ciężko fizycznie i kręgosłup napewno to odczuwa. Czy powinienem iść do lekarza???
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Ból łopatki może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeżeli odczuwa Pan go od dłuższego czasu, a dyskomfort stale się powiększa, proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie. Najlepiej jeśli uda się Pan najpierw do ortopedy. W razie potrzeby lekarz będzie mógł skierować Pana na dodatkową diagnostykę, w tym badanie rtg, oraz badanie usg, które mogą pokazać jakieś nieprawidłowości. Jeżeli będzie taka konieczność, specjalista może skierować Pana również na bardziej szczegółowe badania np. rezonans magnetyczny.

Ból łopatki może pojawić się z wielu przyczyn. Bardzo często ma on związek z nadwyrężeniem tej części ciała. Może do niego dojść np. podczas aktywności fizycznej, ale nie tylko. Czasami pojawia się także np. w wyniku długiego przebywania w tej samej pozycji, czy wykonywania tej samej czynności podczas pracy. Bywa również, że taki ból oznacza jakieś poważniejsze schorzenia narządu ruchu albo pochodzi od kręgosłupa. Dopiero na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł określić, z jakim rodzajem schorzenia ma Pan do czynienia i jakie leczenie będzie konieczne w tym przypadku.

Jeżeli okaże się, że ból jest wynikiem np. przeciążenia, być może ulgę przyniesie odpowiednio dobrana fizjoterapia i zabiegi rehabilitacyjne.

Więcej informacji o metodach rehabilitacji można znaleźć w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-lecznicza-rodzaje-cele-i-metody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.