Co mam robić z tym bólem łopatki?

Witam. Mam zwichnięty staw mostkowo obojczykowy po wypadku cztery lata temu. Z początku nawet nie domyśliłam się, ze coś jest nie tak. Od roku jednak ból nasila się i mam trudności z przełykaniem. Widoczna jest górka na stawie i wygląda jakby nie było symetrycznie. Laryngolog po badaniu stwierdziła, ze jest wybrzuszenie w przełyku, bez żadnych zmian chorobowych. Do tego dołączył ból łopatki, który w nocy jest tak mocny, że nie pozwala mi spać nawet jak zażyję sirdalud. Ortopeda którego odwiedziłam, stwierdził, ze mam prawdopodobnie wybity obojczyk i nic z tym nie zrobi, wypisał mi tylko fizjoterapię na ból łopatki. nie badając mnie nawet manualnie...Czy rzeczywiście jest za późno, zeby coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Współczujemy, że odczuwa Pani takie dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu. Na pewno jest to dość uciążliwa przypadłość, utrudniająca codzienne funkcjonowanie, obniżająca komfort życia.

Problem, o którym Pani pisze, prawdopodobnie jest efektem urazu stawu mostkowo-obojczykowego doznanego w przeszłości. Niestety po takim wypadku, nawet po kilku latach mogą uaktywnić się dolegliwości związane z ruchomością stawu i odczuwania bólu.

Z racji odległości, trudno ocenić dokładnie Pani stan zdrowia oraz stopień aktualnej kontuzji. Proponujemy, aby spróbowała Pani zabiegów rehabilitacyjnych, które zalecił lekarz. W przypadku braku widocznej poprawy, można by rozważyć szerszą diagnostykę, między innymi rezonans magnetyczny i USG bolącego stawu.

Zwichnięcie stawu mostkowo – obojczykowego to dość trudne schorzenie, do którego dochodzi zazwyczaj w wyniku urazu sportowego lub komunikacyjnego. Częstą konsekwencją może być przemieszczenie w kierunku przednio górnym u schyłku obojczyka. Najczęściej towarzyszy temu obrzęk, ból, ograniczenie ruchomości stawu, a także wspomniane przemieszczenie. Może dochodzić również do uniesienia lub zagłębienia skóry oraz deformacji okolicy tego stawu.

W przypadku zwichnięcia takiego stawu prowadzi się zazwyczaj postępowanie operacyjne lub nieoperacyjne, polegające na nastawieniu danego zwichnięcia, a także zabiegi rehabilitacyjne.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-barkowo-obojczykowego

A odpowiedź na podobne pytanie będzie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-gojenia-nadruchomosci-w-stawie-mostkowo-obojczykowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.