Czy takie podnoszenie sztangi może powodować ból w dolnej części pleców?

Witam, czy podnoszenie sztangi w pozycji stojącej może spowodować ból w dolnej części pleców , tak intensywny że ciężko mi się już poruszać. Mogę to smarować maściami rozgrzewającymi czy raczej zimne okłady?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, to może być przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, mimo że pozycja leżąca minimalizuje to ryzyko. Nadmierne obciążenie kręgosłupa, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia lub ich nadmiar mogą zaszkodzić. Czy tak jest w Pana przypadku oraz w jakim ewentualnie stopniu taki rodzaj aktywności fizycznej szkodzi może ocenić fizjoterapeuta – doradzam odwiedzenie go. Skoro ból jest silny, powoduje problemy z poruszaniem się, jest to sygnał, że należy pomyśleć o wizycie u lekarza ortopedy oraz diagnostyce kręgosłupa pod kątem ewentualnych schorzeń, takich jak np. dyskopatia. Lekarz może zaordynować również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz skierować do poradni rehabilitacyjnej. Jeśli chodzi o doraźne leczenie, to jest taka zasada, że ciepłe okłady (maść, plastry) można stosować w przypadku przeciążonych, napiętych lub zmęczonych mięśni – ciepło powoduje ich rozluźnienie, co może przynieść znaczącą ulgę. Natomiast gdy dojdzie do urazu, takiego jak naderwanie mięśnia – chłodne okłady zmniejszają obrzęk i są skuteczniejsze. Więcej o okładach oraz innych sposobach na bóle pleców w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/100-sprawdzonych-sposobow-na-pozbycie-sie-bolu-bez-lekow. Warto wiedzieć, że w przypadku chorób kręgosłupa sporty takie jak podnoszenie ciężarów nie są zalecane. Bezpieczne wówczas są inne aktywności, przedstawione w infografice pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/najlepszy-sport-dla-kregoslupa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.