Co mam zrobić z tym bólem w dolnej części pleców?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu mam problemy z bólem pleców w dolnej części, w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Ciężko mi przypisać temu jakąkolwiek przyczynę, pojawiło się któregoś razu gdy byłem fizycznie dość przemęczony i zostało na kilka miesięcy. Intensywność czasem spada, ale nigdy nie zanika, wzmaga się przy aktywności fizycznej. Nie było przy tym żadnego urazu, nie mam żadnych innych problemów, nadwagi, jestem osobą młodą, aktywną, w najlepszej formie fizycznej i zdrowotnej jak dotąd w całym swoim życiu, z tym jednym aspektem który nie pasuje i nie pozwala mi cieszyć się jakąkolwiek aktywnością, jaka może być tego przyczyna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie dolegliwości bólowe kręgosłupa wiązane są z osobami w podeszłym wieku, z nadwagą, unikającymi aktywności fizycznej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ choroby i zwyrodnienia kręgosłupa dotykają coraz młodsze osoby. Jeżeli jest Pan aktywny fizycznie, to niewykluczone, że ból wynika z urazu – być może na poziomie dysku. Niekiedy łatwy do przeoczenia incydent – np. gwałtowny skręt ciała, niewłaściwe podniesienie ciężaru, potknięcie się – może spowodować wysunięcie krążka międzykręgowego. To powoduje ból, który niekiedy nie jest intensywny, ale utrzymuje się miesiącami. Inne choroby kręgosłupa, najczęściej powodujące ból, zostały opisane tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Sugerowałabym wizytę u ortopedy – zebranie wywiadu oraz badanie fizykalne są niezbędne do postawienia wstępnej diagnozy. Niewykluczone, że konieczne będzie wykonanie badania MRI, by odnaleźć przyczynę dolegliwości.

Proszę także pamiętać, by unikać takich aktywności fizycznych, które potęgują ból. Dotyczy to zwłaszcza sportów wysiłkowych, ale też codziennych czynności wymagających schylania się czy dźwigania. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa-epidemia-xxi-wieku. Dobre rezultaty może przynieść fizjoterapia w połączeniu z farmakoterapią (leki przeciwzapalne), jeżeli dolegliwości wynikają z urazu kręgosłupa.

Być może pomocny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/rozciaganie-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.