Gdzie się udać z tym silnym bólem pleców?

Witam Mam nietypowe pytanie, otoz mam okropne bóle pleców na wysokości "zapięcia biustonosza" mniej więcej, ale nie na środku tylko tak jakby całe plecy, boki do tego stopnia że w pewnych pozycjach ciężko złapać mi oddech, ból jest nie do zniesienia. Występuje najczęściej w drugiej połowie dnia, przy dwójce dzieci i pracy zmianowej bardzo mało w ciągu dnia "siedzę" czy leżę. Zazwyczaj na nogach wiele godzin stojąc lub chodząc. Ból występuje b.czesto i od jakichś 3-4 lat, ale ostatni rok jest silniejszy. Dodam że dwa lata temu bylam u ortopedy, który przepisał rehabilitację, zabiegi i masaże, ale efekt utrzymywał się bardzo krótko i bóle wracały. Na rfg nic wtedy nie wypatrzył dziwnego. Co mam robić, do kogo się udać? Po prostu nie radze sobie już z tym bolem. Tabletki przeciwbólowe w ogóle na to nie działają. Ciężko jest się położyć spać po całym dniu, znaleźć jakąkolwiek pozycję by nie bolały plecy...Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam, bóle kręgosłupa – w tym wypadku odcinka piersiowego – mogą wynikać z obecności zmian zwyrodnieniowych, postępujących z powodu pracy, nadmiernego wysiłku fizycznego itp. Po prostu niehigienicznego stylu życia. Oczywiście pisząc „higiena” mam na myśli niewłaściwe postępowanie z kręgosłupem, o który najczęściej zaczynamy dbać dopiero gdy ten zaczyna boleć. Proszę zapoznać się z tym artykułem, odnajdzie tu Pani rady dotyczące codziennego życia z bólem kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa. W niektórych przypadkach choroby kręgosłupa są następstwem wady wrodzonej lub urazu np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Wówczas zmiany te mogą być widoczne na badaniu RTG, jednak gdy uszkodzeniu ulegają np. dyski międzykręgowe, czyli swego rodzaju poduszeczki amortyzujące i chroniące kręgi, to konieczne bywa wykonanie innego badania – rezonansu magnetycznego. Jest to najdokładniejsze badanie, wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób, także chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kregoslupa-u-czlowieka. Została w nim opisana budowa kręgosłupa – pomoże Pani zrozumieć, czym są dyski i jaką pełnią funkcję. Stąd też ewentualne zmiany w Pani kręgosłupie mogą być nieuchwytne w badaniu promieniami rentgenowskimi. Nie oznacza to, że nic Pani nie dolega – najlepszym dowodem na to jest postępujący ból, który utrudnia funkcjonowanie. Warto więc udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania podstawowego oraz zebraniu wywiadu może zdecydować o dalszej diagnostyce. Za leczenie tego typu dolegliwości odpowiedzialny jest ortopeda oraz neurolog – do jednego z nich może się Pani udać na początek. Z uwagi na duży ból specjalista może wprowadzić leczenie farmakologiczne – niestety dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą być nieskuteczne. W takich sytuacjach wachlarz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na receptę jest dość szeroki – od opioidów aż po leki przeciwpadaczkowę i niektóre antydepresanty, pomocne w leczeniu np. bólu neuropatycznego. Decyzja o rodzaju leczenia należy do specjalisty. Może on dodatkowo skierować Panią na rehabilitacje – proszę pamiętać, że jest to leczenie zachowawcze, dlatego efekty mogą być krótkotrwałe, co nie oznacza, że nie warto korzystać z pomocy fizjoterapeutów. O leczeniu oraz domowych sposobach na ukojenie bólu przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa. Doraźnie warto stosować żele i plastry rozgrzewające – mogą przynieść ulgę po całym dniu. Proszę również pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała oraz nie przeciążaniu kręgosłupa. W dalszej kolejności należy pomyśleć o wprowadzeniu odpowiedniej aktywności fizycznej, która poprawi funkcjonowanie kręgosłupa poprzez ustabilizowanie go tzw. gorsetem mięśniowym. Proszę też nie bagatelizować objawów, ponieważ nieleczone dolegliwości związane z silnym bólem kręgosłupa mogą prowadzić nawet do operacji. Kiedy zapada decyzja o konieczności takiego zabiegu i jak on przebiega? O tym może się Pani dowiedzieć z materiału pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.