Co mogą znaczyć silne bóle pleców poniżej łopatek?

Witam mam silne bóle pleców poniżej lopatek od ponad roku utrzymujące się od kilku do kilkunastu godzin proszę o porade

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ podał Pan za mało szczegółów, nie sposób precyzyjnie udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.

Przyczyn bólu w okolicach łopatek może być co najmniej kilka – najbardziej powszechną jest zwyrodnienie lub uraz czy inne choroby kręgosłupa w odcinku piersiowym. Najczęściej tępy i przeszywający ból jest wówczas umiejscowiony w prawej łopatce, skąd może promieniować na całe plecy. Sugeruję wizytę u ortopedy lub fizjoterapeuty – wskazane byłoby wykonanie badań (RTG, tomografia komputerowa, MRI) w celu określenia przyczyny. Jeżeli potwierdzi się hipoteza o chorobie kręgosłupa, wówczas specjalista może określić metodę leczenia – najczęściej np. w chorobach zwyrodnieniowych jest to farmakoterapia oraz rehabilitacje. Więcej o chorobach kręgosłupa dowie się Pan z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kregoslupa-u-czlowieka.

Bóle w tej okolicy mogą także znamionować dolegliwości układu oddechowego, ale też choroby serca, a także choroby stawu barkowego. Jeżeli ból utrzymuje się ponad rok i jest uciążliwy, to sugeruję, by nie zwlekał Pan dłużej z wizytą u lekarza – na początek może Pan skierować się do lekarza rodzinnego z Pana przychodni POZ, który odpowiednio pokieruje dalszą diagnostyką.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-miedzy-lopatkami-co-oznacza-przyczyny-leczenie oraz artykuł dostępny w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lopatka-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.