Jak pozbyć się takiego silnego bólu na plecach?

Mam bardzo silny ból w plecach aż nie mogę odsłuchać. Ból promieniuje ale najbardziej boli po prawej stronie pod łopatką. Co to może być, jakie leki zastosować, bo Ibuprom nie działa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ostry lub przewlekły ból w okolicy łopatki jest zazwyczaj bardzo dokuczliwy, bo ogranicza ruchomość kończyny, niekiedy też potęguje go każdy wdech. Natomiast przyczyn takiej dolegliwości może być co najmniej kilka.

Ból pod łopatką może świadczyć o przeciążeniu kręgosłupa piersiowego, obręczy barkowej i kończyny górnej – wówczas ibuprofen, choć należy do leków z grupy NLPZ, może okazać się za słaby. Ale takie umiejscowienie dolegliwości bólowych może być też związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz uszkodzeniem struktur nerwowych – wówczas mówimy o tzw. nerwobólu.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lopatka-przyczyny-objawy-leczenie.

Ból pod łopatką może mieć także związek z chorobami serca lub płuc – niestety podała Pani zbyt mało informacji, by móc bez cienia wątpliwości wskazać źródło dolegliwości. Na pewno jednak wskazana jest wizyta u internisty – powinien Panią przede wszystkim osłuchać, by wykluczyć choroby zapalne płuc. Następnie może zadecydować o skierowaniu Pani do kardiologa lub ortopedy.

Jeśli internista uzna, że ból pod łopatką ma związek z narządem ruchu, to jest kręgosłupem piersiowym, wówczas przepisze Pani leki przeciwzapalne, a także może zadecydować o konieczności rozpoczęcia rehabilitacji.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.