Co robić z tym rozległym bólem pleców?

Dzień dobry. W październiku zaczęły strasznie boleć mnie plecy, ból promieniuje do nogi z prawej strony. Miałam wykonanych sporo badań bo podejrzewano ze to kręgosłup który był złamany. Czy możliwe jednak ze skoro ból dokucza mi cały czas jest to kamica nerkowa? Która jest stwierdzona przez usg bo ból odczuwam nadal bardzo intensywnie a nospa czasem go niweluje. Jak leczyć żeby moc normalnie funkcjonować i powróciły chęci do życia... kto jest w stanie mi pomoc... lekarz Rodzinny twierdzi ze boli kręgosłup ja mam pewność ze nie. Do kogo mam się udać o pomoc bo przestaje sobie z tym radzić.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim należy wykonać badania obrazowe, które faktycznie wykluczą dolegliwości ze strony kręgosłupa – jeżeli ma Pani kamicę nerkową, to możliwe, że jest ona przyczyną bólu, ale może go potęgować np. dyskopatia czy bóle pourazowe po złamaniu kręgosłupa.

Bóle lędźwiowe, które promieniują do nogi, mogą wskazywać na dyskopatię powodującą rwę kulszową. Natomiast, by to ocenić, konieczne jest wykonanie badania – TK lub MRI. Jeśli dotychczas nie była Pani u ortopedy, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa.

Jeżeli jednak ból jest spowodowany kamicą nerkową, wówczas należy podjąć odpowiednie kroki, mające na celu rozpuszczenie złogów lub usunięcie kamieni. Dodatkowo stosuje się leki rozkurczowe i zaleca pacjentowi picie dużych ilości płynów.

Więcej informacji na temat diagnozowania i leczenia kamicy nerkowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-dzialania-nalezy-podjac-przy-kamicy-nerkowej.

Proszę skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o skierowaniu Pani do ortopedy lub nefrologa, a także zadecyduje o konieczności wykonania badań, jeśli ich jeszcze Pani nie miała.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.