Jak leczy się kamienie nerkowe?

Czy kamienie nerkowe są groźne?mam jedną nerkę opisana że we wszystkich kielichach i największych 6mn a druga dwa mn.jak wygląda leczenie?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Niewydolność nerek w cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która atakuje wiele organów, również nerki. Może współwystępować z ich niewydolnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o niewydolności nerek w cukrzycy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

kamica nerkowa to choroba spowodowana powstawaniem złogów (złożonych głównie z minerałów) w nerkach, moczowodzie czy nawet pęcherzu. Objawy tego schorzenia polegają głównie na bólu w okolicach lędźwi, jednak zdarzają się bardzo silne ataki, gdzie występuje kolka nerkowa, a mocz może być zabarwiony krwią.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z kamieniami nerkowymi. Po pierwsze, jeżeli kamica nie jest cieniująca, tzn. że kamienie składają się ze złogów kwasu moczowego, wtedy można zastosować leczenie farmakologiczne, które polega na wdrożeniu odpowiedniej diety i przyjmowaniu leków pomagających rozpuścić kamienie.

W przypadku kamicy cieniującej kamieni nie da się pozbyć zwykłymi lekami i potrzebny jest do tego odpowiedni zabieg. Do typów mało inwazyjnych sposobów usunięcia kamieni nerkowych zaliczamy: zabieg ESWL, PCNL i URSL.

Zabieg ESWL polega na rozbiciu kamieni metodą fali uderzeniowej. Jest to najmniej inwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób usunięcia kamieni. PCNL jest z kolei przeprowadzany przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, podczas którego stosuje się przezskórną nefrolitotrypsję. Jeżeli chodzi o metodę URSL, to wykonuje się ją poprzez skruszenie i wyjęcie kamienia przez przewód moczowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi kamicy nerkowej i sposobów radzenia sobie z kamieniami:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-sa-kamienie-nerkowe

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-dzialania-nalezy-podjac-przy-kamicy-nerkowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty