Kamienie nerkowe o średnicy 9 mm

Dzień dobry. Kilka dni temu dowiedziałam się, że mam kamienie nerkowe. Podobno są to złogi o średnicy ok 9 mm. Jakie leczenie będzie dla mnie najlepsze? Czy w takiej sytuacji konieczna jest operacja?

Wiele zależy od lokalizacji złogów w nerkach - moim zdaniem najbardziej skutecznym sposobem leczenia będą zabiegi PCNL - dotarcie do kamieni drogą endoskopową (rodzaj laparoskopii) i skruszenie ich z odessaniem lub wyciągnięciem kleszczykami. Pozdrawiam rh