Kamienie w górnym kielichu nerki

posiadam kamienie w nerce w górnym kielichu ,mam je rozbijane już po raz czwarty i nic to nie pomaga tylko mam silne bóle po zabiegu czy są może inne sposoby wydostania tych kamieni z nerki?

Można je usunąć przez dotarcie do nerki przyrządem optycznym i rozbicie z odessaniem (laser, ultradźwięki itp). Do nerki dotrzeć można przezskórnie (PCNL) lub "od dołu" - przez moczowód (RIRS). Inna sprawa - czy koniecznie trzeba je za wszelką cenę usuwać? Jeśli zabieg łączy się z ryzykiem, a kamienie nie dają dolegliwości i/lub zakażeń to zastanowiłbym się... Pozdrawiam rh