Czy ten kamień nerkowy można skruszyć?

Mam pytanie odnosnie kamicy nerkowej Mam kamienia w 1/3 długosci górnej moczowodu według tomografi komputerowej wielkosci okolo 11 mm .Czy kwalifikuje się to na zabieg kruszenia falą eswl czy zostaje tylko opcja zabiegu laserem ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dziękujemy za zadanie pytania w serwisie.

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się złogów w nerkach. Jednym z nich jest skruszenie ich za pomocą specjalnej fali akustycznej – jest to tzw. metoda ESWL (extracorporeal shock-wave lithotripsy), o której Pan wspomina. Tą drogą usuwane są kamienie nerkowe o wielkości ok 6 – 20 mm oraz moczowodowe o średnicy mniejszej niż 10 mm. Z Pana opisu wynika, że złogi mają ok 11 mm. Wobec tego wydaje się, że metoda ESWL nie może być u Pana zrealizowana. Zachęcamy jednak do kontaktu z lekarzem prowadzącym, każdy przypadek bowiem może być rozpatrywany indywidualnie.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułami na naszym serwisie na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.