Czy każdy kamień w nerce trzeba usuwać, jeśli wyleczy się stan zapalny?

Witam, czy każdy kamień w nerce (nawet niewielki) trzeba usuwać jeśli wyleczy się stan zapalny? Jakie są metody jego usuwania w szpitalu i czy są bolesne? Czy to prawda, że taki zabieg wykonuje się przez cewkę moczową czy są inne metody?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania

Wszystko zależy od rodzaju kamienia oraz jego wielkości, małe złogi do ok 5 mm najczęściej pozostawia się do samoistnego usuniecia, co bywa bolesne, zwłaszcza gdy kamień przedostaje się przez moczowów i cewkę moczową, natomiast w przypadku wiekszych złogów z reguły używa się metody eswl - litorypsja pozaustrojowa (kamienie rozbijane są przy pomocy fali uderzeniowej generowanej przez specjalne urzadzenie), sam zabieg jest umiarkowanie bolesny, po nim pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz leki rozkurczowe mające na celu usunięcie małych złogów powstałych z robitego kamienia.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty