Czym różnią się te metody usunięcia kamieni nerkowych?

Chcialam wiedziec na czym polega roznica w zabiegu usuniecia kamienia nerkowego matoda PCNL a URSL. Czyli czym te metody roznia sie od siebie? Prosze o odpowiedz.

URSL to zabieg wykonywany bez wykonania przetoki. Ureterorenoskop ma kształt cienkiej rurki, którą wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Po uwidocznieniu kamienia znajdującego się w moczowodzie może on zostać wyjęty w całości lub najpierw skruszony na drobniejsze fragmenty za pomocą promieni lasera. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Typowo zabieg trwa krócej niż godzinę (najczęściej kilkanaście minut).