Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym różnią się te metody usunięcia kamieni nerkowych?

Chcialam wiedziec na czym polega roznica w zabiegu usuniecia kamienia nerkowego matoda PCNL a URSL. Czyli czym te metody roznia sie od siebie? Prosze o odpowiedz.
KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Czy liczba przeszczepów u dzieci spada?

Polska transplantologia ciągle się rozwija. Coraz więcej dorosłych otrzymuje upragnione organy. Czy tak samo jest u dzieci?

Zabieg PCNL polega na usuwaniu kamieni mechanicznie. Przez przetokę nerkową wprowadza się do układu kielichowo miedniczkowego nefroskop, a następnie skrusza i usuwa się części kamieni. Kamienie mogą być skruszane przez włókno lasera, ultradźwiękowo lub mechanicznie. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcie w skórze nieprzekraczające 20 mm.
URSL to zabieg wykonywany bez wykonania przetoki. Ureterorenoskop ma kształt cienkiej rurki, którą wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Po uwidocznieniu kamienia znajdującego się w moczowodzie może on zostać wyjęty w całości lub najpierw skruszony na drobniejsze fragmenty za pomocą promieni lasera. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Typowo zabieg trwa krócej niż godzinę (najczęściej kilkanaście minut).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy