Kamienie na nerkach a kwalifikacja do zabiegu PCNL

Witam. Jestem 2 lata po zabiegu PCNL i rewizji zaotrzewnowej spowodowanej krwiakiem. Obecnie mam kamienie wielkości 1,4mm i 1,6 mm. Zostałem początkowo zakwalifikowany do PCNL ale podczas pobytu w szpitalu zostałem odrzucony od zabiegu. Kolki nerkowe mam średnio 4-5 razy w miesiącu. Wodonercze utrzymuje się. Chciałbym poznać opinię oraz możliwości dalszego leczenia.

Witam serdecznie. Są różne metody usuwania kamieni nerkowych:
Zabieg przez skórę czyli PNCL. Ta matoda ma zastosowanie jeżeli kamień jest umiejscowiony na dole nerki i nie istnieje możliwość by przez drogi moczowe mógł wydostać się na zewnątrz. Zabieg ten jest wykonywany w szpitalu przy znieczuleniu. Lekarz podczas podłączenia pacjenta do USG wprowadza igłę do nerki. Jeżli igła dotknie kamienia jest nasadzana na nią kolejna grubsza i na nią kolejne coraz grubsze. Ostatnia igła może mieć nawet średnicę palna. Przez najgrubszą igłę lekarz morze wyciągnąć kamień jeżeli jest mały. Jeśli kamień okazuje się większy konieczne jest łączenie metod ESWL I PCNL o których napiszę poniżej. Najpierw kamień rozkruszany jest falą dźwiękową a następnie wysysany z nerki. Aby go wyciągnąć bezpiecznie a okruchy jego nie znalazły się w innych miejscach ciała daje się mały balonik korek. Trzeba po tym zabiegu pozostać w szpitalu 3- 5 dni. Niekiedy nerka jest nakłuwana w pęczerz moczowy wyciąga małe kamienie lub rozkruszone fragmenty większego. URETERORENOSKOPA URSL czyli metoda dla usunięcia małych kamieni albo ułamków wcześniej rozkruszonych z moczowodu lub pęcherza moczowego Ten zabieg wykonuje się w szpitalu znieczulając miejscowo. Pacjent podczas tego zabiegu znajduje się na stole zabiegowym a prowadzący operację wprowadza mikronarzędzia do pęcherza moczowego, które chwytają kamień małymi kleszczami i wyciągają na zewnątrz. Jeżeli kamienia nie da się wyciągnąć lekarz popycha go z powrotem do nerki i stosuje zabieg ESWL lun PNCL. Po takim zabiegu trzeba pozostać w szpitalu dwa do trzech dni. LITOTRYPSJA ESWL Ten zabieg jest wykonywany ambulatoryjne przy znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu kamiemie zostają rozbite za pomocą fali dźwiękowej. Ten sposób stosuje się do kamieni znajdujących się u góry nerki. Przed tym zabiegiem trzeba koniecznie wykonać USG, urografie, ogólne badania moczu, posiew i czynniki krzepnięcia. Przeciwskazaniem może być przeszkoda uniemożliwiająca wydostanie się kamieni na zewnątrz np. zwężenie cewki moczowej przez przerost prostaty, zaburzenie krzepliwości krawi, otyłość. Pacjent podczas zabiegu znajduje się na stole operacyjnym a lekarz tak nim porusza by faja ultradźwiękowa była skierowana na kamień. Zabieg trwa 40- 50 minut. Nie zawsze wystarczające jest jedno rozbicie kamienie. W takich przypadkach zabieg jest powtarzany po kilku tygodniach. Od siedmiu, dziesięciu dni od usunięcia kamienia wykonuje się badanie kontrolne jamy brzusznej aby sprawdzić czy kamień się rozkruszył.

Witam, czy to nie jakaś pomyłka? Kamienie wielkości 1,4 mm i 1,6 mm?? Przecież to są kamienie, których nie widać ani na zdjęciu ani w USG. Jak więc mówić o PCNL. Jeśli są większe to kwalifikacja do PCNL zależy od wielu czynników - wielkości, liczby, kształtu, położenia, konsystencji kamieni, obecności innych nieprawidłowości dróg moczowych itp.. W Pani przypadku jest zbyt mało danych aby sądzić czy dyskwalifikacja była zasadna czy nie. Pozdrawiam RH