Co mam zrobić z tym bólem karku?

Witam. Od roku odczuwam ból karku. Ból pojawia się kiedy przez chwilę mam pochyloną głowę do dołu, lub kiedy siedzę przez dłuższy czas. Kiedy odchylam głowę do tyłu to odczuwam ostry ból kręgosłupa szyjnego. RTG wyszło poprawne. Często mam też bóle kręgosłupa lędźwiowego, i czuję ostry ból kiedy próbuję odchylić się do tyłu. Po lekkim wysiłku fizycznym moje nogi są jak z waty, moja kondycja jest bardzo słaba. Kiedy trzymam ręce w górze przez kilka sekund, to odczuwam ich silny ból. Często drży mi kark. Drżą mi także kończyny kiedy podnoszę je, i opuszczam na dół. Czego to może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane dolegliwości mogą mieć związek ze zwyrodnieniem lub chorobą kręgosłupa szyjnego. Ponieważ badanie RTG nie pokazuje dokładnie tkanek miękkich (w tym struktur kręgosłupa takich jak rdzeń kręgowy czy krążki międzykręgowe), to w diagnozowaniu np. dyskopatii dużo lepszym badaniem jest MRI. Dlatego też sugeruję wizytę u ortopedy, który po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym oceni prawdopodobieństwo chorób kręgosłupa i zadecyduje o konieczności wykonania wspomnianego badania. O kręgosłupie szyjnym mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.

Sztywnienie karku, ból w tej okolicy, a także dolegliwości ze strony kończyn górnych mogą wskazywać na przepuklinę krążka międzykręgowego bądź spondyloartrozę. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/spondyloartroza.

W przypadku leczenia chorób kręgosłupa dobre efekty przynoszą rehabilitacje oraz farmakoterapia. Podstawą jednak jest odpowiedni tryb życia oraz aktywność fizyczna – często to jej brak oraz siedzący tryb życia odpowiedzialne są za wiele zmian patologicznych w obrębie kręgosłupa. O tym, jak ważne jest i jak powinno przebiegać wzmacnianie mięśni kręgosłupa, przeczyta Pani pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/cwiczenia-wzmacniajace-kregoslup-szyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.