Co znaczy te zdanie w rtg kręgosłupa?

Witam byłem na rtg kręgosłupa okolice piersiowe i na opisie jest napisane : Przeciozeniowe obniżenie trzonu th9-th11 Czy to jest cos poważnego

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić tylko na podstawie opisu badania RTG, a dodatkowo niestety nie wspomina Pan, czy zmianom w obrębie kręgosłupa towarzyszą jakieś konkretne dolegliwości.

Charakter zmian – przeciążeniowy – wskazuje na to, że prawdopodobnie dochodzi do zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego wskutek czynników zewnętrznych. Do nich może należeć niewłaściwa postawa ciała, siedzący tryb życia przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej mającej na celu wzmocnienie gorsetu mięśniowego kręgosłupa i wiele innych.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-czynniki-maja-wplyw-na-powstanie-przeciazen-kregoslupa.

By można było powiedzieć coś więcej, wskazane było wykonanie badania fizykalnego oraz MRI odcinka piersiowego kręgosłupa. To mogłoby wskazać w jakim stanie jest krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, oraz czy utrata stabilności kręgosłupa wskutek dehydratacji dysku jest znaczna.

Zakładam, że badanie RTG zostało wykonane w związku z bólem pleców lub urazem i dlatego też koniecznie powinien Pan skonsultować się z ortopedą, jeśli to on kierował Pana na badanie. Specjalista powinien ocenić, jakie kroki należy podjąć w dalszej kolejności, a także może skierować Pana do fizjoterapeuty.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-kregoslup-piersiowy-charakterystyka-mobilizujace-wzmacniajace-rozciagajace.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.