Jak ocenić ten wynik RTG u 24-latki?

Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć mój wynik rtg? Co muszę zrobic by przestało bolec,? Badanie : MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego Badanie wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STIR, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych, w warstwach grubości 4 mm. Odprostowanie lordozy lędźwiowej. Na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego wpukla się do kanału kręgowego na gł. 2 mm , zwęża prawy zachyłek boczny z możliwym konfliktem korzeniowym. Obniżenie wysokości i niewielka dehydratacja krążka międzykręgowego. Na poziomie L4/L5 dyskretna płaska protruzja krążka międzykręgowego przylega do worka oponowego, zwęża zachyłki boczne bez konfliktu korzeniowego. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz częściej ludzi młodych, a mogą występować zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Na podstawie opisu Pani badania obrazowego części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, można by stwierdzić, że występuje w pewnym stopniu zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Uwidoczniono protruzję krążka międzykręgowego, czyli zmianę dyskopatyczną. Świadczyć to może o łagodnym uwypukleniu dysku międzykręgowego, ale bez ucisku na korzenie nerwowe. Występować to może pod wpływem powolnego i stopniowego starzenia się kręgosłupa. Na taką przypadłość narażone są szczególnie osoby otyłe oraz z nadwagą oraz prowadzące siedzący tryb życia, a także wykonujące ciężkie prace fizyczne.

Ból wskazujący na pewien stopień zwyrodnienia może być opisywany jako palący i tępy w okolicach pleców i dolnej części kręgosłupa.

Na podstawie wykonanego badania można również stwierdzić niewielką dehydratację krążka międzykręgowego, czyli utratę nawodnienia dysków. Bardzo istotny jest fakt, że taka nieleczona przypadłość może prowadzić do dyskopatii. Prawidłowo uwodnione dyski są sprężyste i elastyczne, a dzięki temu mogą pełnić swoje ważne funkcje. Na taki stan wpływają szczególnie takie czynniki, jak: siedzący tryb życia, niewystarczający ruch oraz nieprawidłowa postawa ciała.

Z racji pewnej odległości, trudno jest postawić odpowiednią diagnozę, dlatego też zalecamy wizytę u lekarza neurologa lub fizjoterapeuty.

Specjalista po precyzyjnym przeanalizowaniu wyniku Pani badania, zdecyduje o dalszym leczeniu i ewentualnej fizjoterapii.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kregoslupa-charakterystyka-badania

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.