Co robić z tymi bólami kręgosłupa po ciążach?

Witam mam 26 lat, urodziłam 2 dzieci z różnicą 20 miesięcy. Po drugiej ciąży bardzo doskierwaja mi bóle kręgosłupa, najbardziej w lędźwiach i łopatkach. Wczoraj gdy uniosłam ręce do góry aby uczesać włosy, dostałam nagłego silnego bólu w przedniej części klatki piersiowej po prawej stronie. Ból promieniował do łopatki i kręgosłupa, nie mogłam opuścić rąk, podczas poruszania ból się nasilał, minęło po kilku minutach, ból był tępy i uciskający. Nie towarzyszyły temu żadne duszności. Czy to może być związane z bólami kręgosłupa ? Czy to może być neuralgia nerwu międzyżebrowego ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból kręgosłupa po ciąży jest przypadłością wielu kobiet. W pytaniu wspomina Pani o tym, że odstęp pomiędzy ciążami wynosił 20 miesięcy, więc nie jest to bardzo dużo. Ciąża obciąża kręgosłup, dochodzi do wielu zmian w obrębie miednicy, które są naturalnym procesem przygotowującym ciało do porodu. Sam poród jest dla kręgosłupa bardzo obciążającym procesem i razem z 9 miesiącami ciąży może też powodować jego zwyrodnienia. Najlepiej byłoby udać się do lekarza ortopedy, aby przebadał Panią fizykalne oraz ewentualnie zadecydował o konieczności wykonania badań obrazowych w postaci RTG albo TK. Po ustaleniu przyczyny Pani problemu zostanie zapisane odpowiednie leczenie. Niewykluczone, że będzie się musiała Pani wspomóc początkowo lekami przeciwbólowymi. Dodatkowo, zapewne konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego planu aktywności, ćwiczeń czy zabiegów które złagodzą uciążliwe dolegliwości. Fizjoterapeuta na pewno będzie pomocny w całym procesie leczenia. Na dzień dzisiejszy może Pani sama wykonywać ćwiczenia odciążające kręgosłup czy zakupić poduszkę ortopedyczną aby odpoczynek nocny był bardziej efektywny. Im szybciej podejmie Pani kontakt lekarzem tym prędzej będzie można zaradzić temu bólowi. Życzymy zatem szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.