Co robić z bólami kręgosłupa u 43-latki?

Dzień dobry , mam 43 lata od kilku miesięcy zmagam się z bólem kręgosłupa , pośladka i nogi ( drętwienie) o to mój wynik MR kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego. Badanie MR wykazuje płaską paracentralną protruzję krążka m/kręgowego L5/S1, modelującą przednią ścianę worka oponowego, stycznie do odejścia korzenia rdzeniowego S1 po stronie prawej. Nieznaczna koncentryczna wypuklina krążka m/kręgowego L4/L5. Odwodnienie j.m opisanych krązków m/kręgowych. Wymiary kanału kręgowego w granicach normy. Guzki Schmorla w płytkach granicznych trzonów kręgowych .Stożek rdzeniowy jednorodny. We wcześniejszym badaniu RTG dodatkowo ujawniono skoliozę lewowypukłą. Proszę powiedzieć o czym to świadczy? i czy z wynikami udać się do neurologa czy może innego specjalisty? Dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na ten moment przede wszystkim istotne jest odnalezienie dokładnej przyczyny opisanych objawów, aby móc wdrożyć właściwe leczenie, poprawiając Pani stan zdrowia.

Prawidłowo, że wykonała już Pani badanie rezonansem magnetycznym dolnej części kręgosłupa. Taka diagnostyka pozwala na dokładne określenie źródła bólu, a także na wykluczenie lub potwierdzenie konkretnej jednostki chorobowej.

Na podstawie wskazanych objawów oraz wyniku badania obrazowego, można by stwierdzić, że przyczyną takich dolegliwości bólowych, prawdopodobnie mogłyby być stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Świadczyć o tym mogłaby opisana protruzja krążka międzykręgowego wraz z dehydratacją, czyli odwodnieniem krążków.

Taką przypadłość leczy się zazwyczaj zachowawczo lekami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi, wspierając się właściwą fizjoterapią i zabiegami leczniczymi, takimi jak: masaż, pole magnetyczne, czy laseroterapia.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie określić Pani aktualny stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowego badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/te-cwiczenia-pomoga-pokonac-bol-kregoslupa-chirurg-pokazuje-co-trzeba-zrobic

https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.