Co oznacza ten wynik MR kręgosłupa u 26-latki?

Otrzymałam wyniki MR kręgosłupa lędźwiowego i nic z tego nie rozumiem. Wysokość trzonów w normie. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Odwodnienie krążków mk L4-L5 i L5-S1. Szerokopodstawna protruzja krążka mk L4-L5, sięga dokanałowo na 4mm co powoduje modelowanie worka oponowego beż impresji korzeni rdzeniowych. Na poziomie L5-S1 widoczna szerokopodstawna protruzja 7mm która modeluje worek oponowy, przylega do odejścia korzeni S1 oraz do prawego korzenia L5 w obrębie otworu mk. Sygnał ze stożka rdzenia prawidłowy. Kanał kręgowy i otwory mk prawidłowej szerokości. Sygnał ze szpiku kręgów w normie. Torbiel oponowa na poziomie S2 prawostronna wielkości ok. 22x12mm.
KOBIETA, 26 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wyniki MR kręgosłupa lędźwiowego wskazują na kilka istotnych zmian, które mogą wpływać na komfort życia. Pogłębienie lordozy lędźwiowej oznacza zwiększenie naturalnej krzywizny kręgosłupa, co może wynikać z nieprawidłowej postawy lub innych czynników. Odwodnienie krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 sugeruje utratę wody w tych krążkach, co jest typowe dla procesów związanych ze starzeniem się krążka, ale u młodej osoby może być efektem przeciążenia. Protruzje krążków na tych poziomach, które przylegają do korzeni nerwowych, mogą prowadzić do bólu lub objawów neurologicznych. Obecność torbieli oponowej na poziomie S2 oraz prawidłowy sygnał ze stożka rdzenia i szpiku kręgów wskazuje na to, że inne główne struktury kręgosłupa pozostają bez zniekształceń.

Z powodu tych zmian, szczególnie protruzji dysków, które są blisko korzeni nerwowych, mogą występować bóle pleców, promieniujące bóle do nóg, uczucie mrowienia, osłabienie mięśni lub inne symptomy neurologiczne. Zalecana jest konsultacja z neurologiem lub ortopedą, który na podstawie wyników MR i przeprowadzonego badania klinicznego będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.