Jaka jest interpretacja wyniku badania MR kręgosłupa odcinka lędźwiowego?
Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Na poziomie L5/S1 widoczna jest szerokopodstawna pośrodkowo-dwuboczna przepuklina (protruzja(krążka międzykręgowego wpuklająca się pośrodkowo z uciskiem worka oponowego miernie zwężająca ona otwory międzykregowe ,w których dyskretnie przylega do korzeni nerwowych. Na poziomie L4/L5 widoczne jest uwypuklenie zarysu krażka międzykręgowego typu ,,bulding disc' modelujące worek oponowy. Obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2 zal.krażków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 odpowiadajace och zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Przykrążkowe części trzonu kręgu L5 praz segmentu S1 kości krzyżowej wykazują obniżenie sygnału szpiku w obrazach T1-zalma podwyższony w obrazach T2-zal odpowiadające zmianom degeneracyjnym szpiku typu Modic I (zwyrodnieniowy obrzęk). Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych i stawach międzykręgowych. Poza tym obraz kręgosłupa o kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian. Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego o korzenie ogona końskiego prawidłowe. Proszę o interpretację wyniku MR. Wizytę mam dopiero za dwa tygodnie.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam serdecznie,
Wynik badania uwidocznił chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatie oraz zmiany zwyrodnieniowe. Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.