Co oznacza wynik badania kręgosłupa 40 letniego mężczyzny?

Witam czy po tym badaniu konieczna jest operacja,mimo wybrania wielu leków przed badaniem bul nadal się utrzymuje w dużym stopniu. M51.1 TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji SE i FSE (obrazy T1- i T2- zależne) i STIR, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Na poziomie Th11/Th12 widoczna jest pośrodkowo-prawostronna wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Krążek międzykręgowy Th11/Th12 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Na poziomie L4/L5 widoczne jest uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu "bulging disc" uciskające worek oponowy, zwężające miernie zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory m/k. Na poziomie L5/S1 widoczne jest następne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu "bulging disc" uciskające worek oponowy i zwężające miernie otwory m/k. Lewy otwór m/k na tym poziomie jest dodatkowo zwężony przez zmieniony zwyrodnieniowo lewy staw m/k, możliwe podrażnienie lewego korzenia L5. Zmiany degeneracyjne krążka m/k L5/S1 w postaci obniżenia jego wysokości i sygnału w obrazach T2 oraz obecności w jego obrębie skupisk gazu. Osteofity przednich krawędzi trzonów pogranicza piersiowo-lędźwiowego. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe obu stawów międzykręgowych na poziomie L4/L5 i lewego na poziomie L5/S1. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym w granicach normy.

Lek. Tomasz Budlewski

Wskazana konsultacja lekarza neurochirurga i ustalenie dalszego postępowania