Co robić z tymi silnymi bólami kręgosłupa?

Dzień Dobry, mam 57 lat o dokucza mi dotkliwy ból kręgosłupa. Opis zdjecia kręgosłupa lędźwiowego AP, boczne : Płytkie lewostronne skrzywienie boczne. Zwężenie przestrzeni miedzykręgowej L5-S1. Wielopoziomowa osteofitoza krawędzi trzonów. Jaka jest mozliwość leczenia. Czypotrzebny jest zabieg, czy też rahabilitacja ? Z góry dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Konieczna pełna konsultacja , może objawy rwy kulszowej ; dyskopatia L5-S1 w opisie MRI kręgosłupa : " Płytkie lewostronne skrzywienie boczne. Zwężenie przestrzeni miedzykręgowej L5-S1. Wielopoziomowa osteofitoza krawędzi trzonów. " Opisane zmiany mogą powodować dolegliwosci bólowe... Opis MRI do interpretacji klinicznej, po obejrzeniu CD ; wskazuje na zmiany w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym : dyskopatyczne, moze przeciążeniowe Jaki tryb życia i stan ogólny ?? waga ?? Najważniejsze objawy kliniczne, dolegliwosci i objawy neurologiczne ! do interpretacji klinicznej; Najważniejszy PACJENT; historia, objawy, inne problemy zdrowotne; sprawność fizyczna. Ważny tryb życia i pracy ; aktywność fizyczna , sport; rodzina. Należy pamiętać też o roli czynników emocjonalnych: nastrój, sen; stresy; tryb życia , dieta ...etc. Nastrój : depresja, stany lękowe, bezsenność ; odgrywa bardzo ważną rolę ! Ważny też element emocjonalny Pomocne mogą być regularne ćwiczenia posturalne, dobra dieta i odpowiednia ilość płynów Ważne WSZYSTKIE LEKI , wyniki badań, inne schorzenia; waga ...Pozdrawiam i zapraszam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

osteofitoza to choroba zwyrodnieniowa (powstała na przykład wskutek upływu czasu) charakteryzująca się występowaniem narośli kostnych (osteofitów). Schorzenie to ma ścisły związek z procesami degeneracyjnymi innych elementów kręgosłupa – które w tym wypadku nie są widoczne, ale zaznaczone w opisie badania RTG jako zwężenie przestrzeni pomiędzy kręgami – w tym krążków międzykręgowych. Ich degradacja, wskutek dyskopatii, prowadzi do zmian w obrębie struktur kostnych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/osteofitoza.

Zarówno choroba dysków w odcinku lędźwiowym, jak i osteofitoza, powodują obecność stanów zapalnych, ograniczenie ruchomości stawów i w konsekwencji dotkliwy niekiedy ból. Dyskopatia jest chorobą przewlekłą, która może się pogłębiać, powodując ból. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-zwyrodnieniowa-kregoslupa.

Natomiast, by odpowiedzieć na pytanie o możliwości leczenia, konieczne jest poszerzenie diagnostyki – w tym wypadku wskazane byłoby wykonać badanie MRI, które, w przeciwieństwie do RTG, pokaże stan takich struktur, jak krążki międzykręgowe. Niewykluczone, że poprawę Pańskiego stanu przyniesie farmakoterapia (leki przeciwzapalne) oraz fizjoterapia, lecz o tym powinien Pan porozmawiać z ortopedą.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.