Co oznacza ból w dole pleców?

Od kilku lat walczę z bólem w dolnej parti pleców, bywają momenty ze nie mogę nawet dobrze się wyprostować, niedawno pojawił się też jakby guzek wyczuwalny. Mam dopiero 37 lat a już takie problemy z kręgosłupem. Nie wiem co robić boję się czy to nie nowotwór. Chcę się pozbyć w końcu tego bólu i żyć normalnie.Prosze o radę. Z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wbrew pozorom choroby kręgosłupa dotykają coraz młodsze osoby, co ma bezpośredni związek ze stylem życia, jaki obecnie wiedziemy. Mała aktywność fizyczna, siedząca praca, nadwaga – wiele czynników ma wpływ na stopniową degradację kręgosłupa.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Niestety, by pozbyć się bólu i normalnie żyć, przede wszystkim konieczne jest ustalenie jego źródła. W tym celu konieczne jest umówienie się na wizytę u specjalisty – ortopeda powinien ustalić, w którym odcinku kręgosłupa pojawia się ból, a także zlecić konieczne badania obrazowe. Zazwyczaj jest to RTG, a w celu pogłębienia diagnostyki – MRI. To pozwoli dobrać odpowiednie metody leczenia.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kregoslupa-charakterystyka-badania.

Najczęstszą z chorób dotykających kręgosłup, zwłaszcza gdy dotkliwy ból jest przewlekły, jest dyskopatia jednego (lub kilku) z odcinku kręgosłupa. Skuteczne leczenie choroby nie jest do końca możliwe, ale pozwala na zatrzymanie jej rozwoju i ulżenie pacjentowi w bólu.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.