Co robić z tym bólem lędźwi u 22-latki?

Mam 21 lat i od pewnego czasu mam silne bóle w okolicy ledzwiowo krzyżowej. Początkowo ból pojawiał się wtedy gdy się po coś schylałam albo dźwignęłam coś cięższego. Teraz mam wrażenie że pojawia się samoistne może nie z tak dużym nasileniem ale jednak stale dokucza co jakiś czas. Bóle trwają od 1 do max 4/5 dni, zdarzało się że jak się położyłam z bólu nie moglam się podnieść, założyć buta albo mialam duży problem aby wsiąść do samochodu. Co może być nie tak?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niewykluczone, że ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej oznajmia problemy kręgosłupem. Odcinek lędźwiowy jest narażony na przeciążenia i urazy wskutek wielu czynników, w tym niskiej aktywności fizycznej, spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, ale też nadmiernego obciążania go – właśnie przez niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, schylanie się itp.

To może prowadzić nawet do zmian zwyrodnieniowych wskutek pojawienia się patologii w obrębie krążków międzykręgowych potocznie zwanych dyskami.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Nieustępujący ból, o którym Pani wspomina, świadczy o stanie zapalnym i na pewno wymaga konsultacji u specjalisty – ortopedy. Badanie fizykalne i zebranie szczegółowego wywiadu pozwoli na ustalenie dalszego postępowania. Wydaje się, że nieodzowne będzie badanie RTG lub MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także leczenie.

Najczęściej szybko podjęte leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrana fizjoterapia, a także zmiana złych nawyków pozwalają na skuteczne leczenie dolegliwości związanych z chorobami kręgosłupa.

O leczeniu chorób kręgosłupa i łagodzeniu bólu pleców domowymi sposobami przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/rozciaganie-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty