Co robić z tym bólem lędźwi u 22-latki?

Mam 21 lat i od pewnego czasu mam silne bóle w okolicy ledzwiowo krzyżowej. Początkowo ból pojawiał się wtedy gdy się po coś schylałam albo dźwignęłam coś cięższego. Teraz mam wrażenie że pojawia się samoistne może nie z tak dużym nasileniem ale jednak stale dokucza co jakiś czas. Bóle trwają od 1 do max 4/5 dni, zdarzało się że jak się położyłam z bólu nie moglam się podnieść, założyć buta albo mialam duży problem aby wsiąść do samochodu. Co może być nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej oznajmia problemy kręgosłupem. Odcinek lędźwiowy jest narażony na przeciążenia i urazy wskutek wielu czynników, w tym niskiej aktywności fizycznej, spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, ale też nadmiernego obciążania go – właśnie przez niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, schylanie się itp.

To może prowadzić nawet do zmian zwyrodnieniowych wskutek pojawienia się patologii w obrębie krążków międzykręgowych potocznie zwanych dyskami.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Nieustępujący ból, o którym Pani wspomina, świadczy o stanie zapalnym i na pewno wymaga konsultacji u specjalisty – ortopedy. Badanie fizykalne i zebranie szczegółowego wywiadu pozwoli na ustalenie dalszego postępowania. Wydaje się, że nieodzowne będzie badanie RTG lub MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także leczenie.

Najczęściej szybko podjęte leczenie farmakologiczne, odpowiednio dobrana fizjoterapia, a także zmiana złych nawyków pozwalają na skuteczne leczenie dolegliwości związanych z chorobami kręgosłupa.

O leczeniu chorób kręgosłupa i łagodzeniu bólu pleców domowymi sposobami przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/rozciaganie-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.