Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Witam. Od jakiegos czasu boli mnie kręgosłup w odcinku ledzwiowym. Czesto przy tym czuje dretwienie nóg i jakby paraliż. Do tego dochodzi jeszcze ból w okolicach prawego żebra, taki gniecący jakby. Zamierzam isc do lekarza, jednak chciałabym dowiedziec czego mogę się spodziewać i jak sobie pomóc przy takich bólach? Pozdrawiam!

Przy opisanych dolegliwościach konieczna jest wizyta u lekarza z możliwością nie tylko przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, który jest możliwy w ramach teleporady w przychodni, ale i z koniecznością manualnego badania przedmiotowego przez lekarza - trzeba więc umówić się na wizytę do gabinetu lekarza rodzinnego lub specjalisty chorób wewnętrznych. Gniotący ból okolicy prawego łuku żebrowego wymaga w pierwszej kolejności wykluczenia zaburzeń ze strony pęcherzyka żółciowego i nerki. Ból okolicy żeber nie wynika zwykle z uszkodzenia lędźwiowego, ale z piersiowego odcinka kręgosłupa, ale przy towarzyszącym bólu w tej niższej części kręgosłupa - wskazana jest szersza ocena stanu kręgosłupa. Obecność drętwień obu kończyn dolnych oraz odczucie osłabienia ich siły ( nazwane "jakby paraliż") sygnalizuje konieczność konsultacji neurologicznej, również z badaniem podmiotowym ( wywiadem lekarskim ) i z badaniem fizykalnym. Należy przypuszczać, że zarówno neurolog, jak i wspomniany lekarz pierwszego kontaktu, będą chcieli potwierdzić wstępne rozpoznanie po wizycie u nich - weryfikującymi badaniami dodatkowymi. Za najbardziej wskazane w diagnostyce uzupełniającej konsultacje w/w specjalistów wydaje się przewidywać badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa z pograniczem piersiowym oraz badanie USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. Objawowo, doraźnie, przez kilka dni, do czasu wizyty u lekarza można stosować przeciwbólowo i rozkurczowo( bez recepty dostępne ) np. Opokan 7.5 mg 1 tabl. oraz NO-SPA 40 mg 1 tabl., obie 2 x dziennie po posiłkach. Poza tym można korzystać z ciepłych kąpieli 2 x dziennie. Należy unikać gwałtownego schylania się i dźwigania ciężkich przedmiotów. Ze względu na możliwość pełnego wyleczenia nie należy zwlekać z konsultacjami w gabinetach u wskazanych lekarzy, aby nie dopuścić do rozwinięcia się powikłań, które utrudniłyby leczenie i mogłoby przy opóźnieniu wdrożenia terapii - nie być już całkiem skuteczne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

parestezje, czyli zaburzenia czucia, są typowe w przebiegu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Trudno powiedzieć, czy dolegliwości bólowe w Pani przypadku spowodowane są urazem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, czy też właśnie zmianami zwyrodnieniowymi, ale zdecydowanie należy wykonać badania obrazowe (RTG, TK, MRI), by ocenić rodzaj oraz skalę problemu. Więcej o zmianach zwyrodnieniowych może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-zwyrodnieniowa-kregoslupa.

Leczenie zachowawcze opiera się na farmakoterapii (mogą to być leki przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie przykręgosłupowe, a także plastry czy maści o działaniu przeciwbólowym) oraz rehabilitacji, która jest kluczem do skutecznego pozbycia się bólu pleców. W warunkach domowych natomiast może Pani przynieść sobie ulgę, stosując się do kilku zasad higieny kręgosłupa, czyli: unikać długotrwałego siedzenia oraz stania, dbać o aktywność fizyczną, pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu oraz zadbać o spokojny sen na odpowiednim materacu. Odsyłam do artykułu – znajdzie w nim Pani zarówno przyczyny bólu pleców, jak i sposoby na radzenie sobie z tym problemem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-kregoslup.

Trudno bez badania orzec, czy ból żebra ma związek z kręgosłupem – może to być zwyrodnienie również na odcinku piersiowym, ale też może wskazywać na dolegliwości układu pokarmowego. Ból w okolicy prawego podżebrza może być oznaką kamicy żółciowej czy zapalenia wyrostka, ale też problemów natury ginekologicznej. Po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym internista będzie w stanie lepiej ocenić charakter oraz możliwą przyczynę dolegliwości, niewykluczone także, że skieruje Panią na USG jamy brzusznej. Więcej o bólu brzucha z prawej strony w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-prawym-boku-choroby-schorzenia-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.