Co może powodować ten ból pleców?

Witam, moje pytanie dotyczy bólu pleców. Wcześniej raczej nie miałam problemów z kręgosłupem. Jakieś 1.5 tygodnia temu myjac włosy nad wanną dostalam pierwszy raz ból pleców ( na samym dole po lewej stronie ) silny ból, ciężko było mi wstać, utrzymywał się kilka godzin ( wygrzewalam termoforem, mąż próbował mi to rozmasowac) rano już było wszystko okej. Miałam dzień spokoju , na 2 dzień znow dostałam mocnego bólu w tym samym miejscu( nie robiąc nic takiego czym mogłabym go nadwyrezyc) ból także utrzymywał się kilka godzin ciężko było chodzić, poruszyć się by się poprawić czy cokolwiek. Nawet idąc ze 2 razy miałam tak ze jakby mi podcinalo nogi czy coś takiego. Znów przeszło na rano na drugi dzień. I znów była chwilka spokoju i dzisiaj zlapalo mnie znów w pracy znów jest to samo, tyle ze wracałam do domu piechota i miałam takie dziwne uczucie takie hmm jakby mrówki NA nogach ale nie do końca mrówki bo takie jakby ktoś mnie kropil po nogach zimną wodą , na obu nogach takie dziwne uczucie zatrzymywalam się oglądałam swoje nogi bo nie wiedziałam co jest grane. Jak narazie nadal boli tyle ze zazwycZaj jak jestem jestem danej pozycji jest okej, chce się poruszyć, poprawić, wstać wtedy jest mocny ból, często lzy w oczach stają. Mąż mówi ze tam coś jakby czuć pod palcami jak masuje i wtedy kiedy boli mam wraŻenie że wtedy wygląda jak przypuchniete leciutko natomiast nie wiem może to być już przewrazliwienie. Proszę o pomoc szukam w Internecie informacji co może być przyczyną Ale jest tyle przyczyn bólu w tym miejscu ze nie wiem która może być prawdopodobna. Mam 22 lata, kobieta. Prosze o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam, dolegliwości, które Pani towarzyszą z uwagi na okoliczności, w których się pojawiły (to jest bezpośrednio po nachyleniu się nad wanną) sugerują związek z kręgosłupem. A konkretnie z nadwerężeniem odcinka lędźwiowego, być może nawet tzw. wypadnięciem dysku. W zależności od tego, w jaki sposób przemieści się dysk i do jakich uszkodzeń w jego obrębie doszło, ból może mieć różny charakter i stopień nasilenia. Ból mechaniczny, często promieniujący do kończyny dolnej powstaje w wyniku np. przesilenia kręgosłupa, natomiast ból neurogenny – jest piekący, czasem powoduje mrowienie, biegnie wzdłuż podrażnionego nerwu. Więcej o tym w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym. Jest to wskazówka, że czas zmienić pewne nawyki i zadbać o higienę kręgosłupa. Należy pamiętać o właściwej postawie ciała, zmniejszeniu ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej na rzecz większej dawki ruchu, ćwiczeń fizycznych wzmacniających m.in. mięśnie kręgosłupa. We wdrożeniu nowych, zdrowych nawyków może pomóc fizjoterapeuta, który też przeprowadzi (czasami konieczny) proces rehabilitacji. W przypadku uporczywego bólu kręgosłupa stosuje się m.in. masaże, ultradźwięki czy kąpiele wirowe kończyn. O formie rehabilitacji decyduje lekarz specjalista po rozpoznaniu problemu. Więcej o leczeniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kregoslupa-ledzwiowego. Wspomagająco można na ten moment stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – dostępne w formie maści lub kremów, plastry rozgrzewające oraz środki doustne. Pomocne mogą być okłady z octu jabłkowego lub oleju kokosowego, przyniosą ulgę naciągniętym mięśniom. Więcej w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa. Warto również pozwolić sobie na odpoczynek, by nie przeciążyć ponownie kręgosłupa i dać mu czas na regenerację. Jeśli jednak ból nie ustępuje, nawraca lub, co gorsza, nasila się – konieczna będzie interwencja lekarza. Wówczas sugeruję kontakt z lekarzem w przychodni POZ, który zadecyduje o diagnostyce oraz leczeniu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.