Co robić z bólem pleców po upadku?

Witam, mam 20lat i upadłam dosyć konkretnie na dół pleców na asfalcie. Nie mogłam wstać z 10 minut leżałam na plecach z bolu. Potem jakoś się mi udało, mogłam chodzić ale strasznie bola mnie lędźwia, pośladki ogólnie wszystko w dolnej części pleców. Podczas ruchu boli, ledwo chodzę, siadam w dziwnej pozycji i leżę bo wiele mnie boli. Biorę leki przeciwbólowe ale nie pomagają. Najgorzej gdy siedzę dłużej w miejscu i muszę wstać. Spanie też sprawia trudność. Co powinna zrobić? Czy udać się do lekarza czy samo przejdzie? Narazie nie ma siniaków, nic

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. W opisanej przez Panią sytuacji konieczny jest kontakt z ortopedą. Dolegliwości bólowe mogą wynikać ze stłuczenia, ale z podanych przez Panią informacji wynika, że są one dość silne w dolnej części pleców, a leki przeciwbólowe niestety nie przynoszą znacznej poprawy. W takim przypadku wskazana jest rozszerzona diagnostyka.

Być może konieczne będzie wykonanie badania rtg odcinka lędźwiowo-krzyżowego, aby sprawdzić, czy nie doszło w tym obszarze do poważniejszego urazu, który będzie wymagał interwencji lekarskiej. Możliwe, że lekarz zleci Pani również tomografię komputerową kręgosłupa. Jest to szczegółowe badanie obrazowe, które pomaga wykryć nawet niewielkie zmiany powstałe w wyniku urazu.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych może Pani sięgnąć jeszcze po maści przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Do czasu wizyty u specjalisty proszę ograniczyć wszelką aktywność fizyczną i nie przeciążać kręgosłupa, aby nie doszło do nasilenia się bólu i poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Poniżej znajdzie Pani linki do artykułów o podobnej tematyce dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-kregoslupa-ledzwiowego

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bol-plecow-po-upadku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-odcinkiem-ledzwiowym-po-upadku-ze-schodow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-upadek-na-kosc-ogonowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.