Silny ból pleców u 27-latki

Witam. Mam silny ból pleców w dolnej części. Najczęściej obawia się gdy chwilę usiądę i mam wstać. Czuję jakby plecy były przyblokowane i muszę powoli się prostować, bo gdy spróbuję za szybko to mam silny ból. Gdy leżę/śpię również boli. Czasami gdy przez sen chce się obrócić to czuje silny ból. Lekarz robił mi badanie z krwi (nie wiem jakie jednostki to były) ale mówił że jak średnia wit. D wacha się około 100 to ja mam ledwie 20 i że mam silny niedobór stąd bóle pleców wg niego. Oczywiście nie podważam ale nie chciał mi zrobić innych badań. Zalecił brać wit D (vigantolvit 2000) i spożywać ją również w posiłkach np pić kefir czy maślankę dziennie litr czy to nie jest za dużo? Mam 27lat, 150 wzrostu i ważę 45kg. Czy może powinnam jednak nalegać na zrobienie zdjęcia kręgosłupa lub inne badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam, przyczyn bólu pleców może być wiele – poczynając od następstw urazów mechanicznych, przez wady wrodzone, aż po zwyrodnienia wynikającego z trybu życia, charakteru pracy czy wieku. Z pewnością, jeżeli nie bezpośrednio, to w sposób pośredni niedobór witamin i mikrelementów może przyczyniać się do nasilenia dolegliwości. Więcej o przyczynach bólu kręgosłupa znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bolu-kregoslupa. Bardzo często bólem obarczone są dolne partie pleców, czyli odcinek lędźwiowy (możliwe przyczyny zostały opisane tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym). Jeżeli ma Pani znaczne niedobory witaminy D, to pierwszym, co należy zrobić – nie tylko dla dobra kręgosłupa – jest uzupełnienie jej poziomu. Niedostatki tego prohormonu w organizmie mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym osłabiać siłę mięśniowo-szkieletową i przyczyniać się w pewnym stopniu do zwyrodnień krążka międzykręgowego. Poważne niedobory prowadzą do osteoporozy i osteomolacji. Więcej znajdzie Pani w tym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-doroslych-niedobor-nadmiar. Zalecony przez lekarza kefir ma wpływać pozytywnie na poziom wapnia w organizmie – również potrzebnego do prawidłowej mineralizacji kości. Trudno mi powiedzieć, czy powinna Pani wypijać litr – to zależy od Pani preferencji smakowych. Wapń znajduje się również w innych produktach, które można z powodzeniem włączyć w większej ilości do diety. Po więcej zapraszam tutaj: https://zywienie.abczdrowie.pl/produkty-zaskakujaco-bogate-w-wapn. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.