Co oznacza taki wynik badania żołądka u 39-latka?

Dzień dobry, proszę o interpretację diagnozy mikroskopowej wraz z rozpoznaniem: Przewlekłe aktywne zapalenie błony śluzowej żołądka. - Zapalenie - Aktywność - Metaplazja jelitowa - - Zanik - - Dysplazja - - Bakterie spiralne Ps: test urazowy pozytywny, oraz występowanie nadrzerek. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. To najdokładniejsze postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu schorzeń, a także realna ocena funkcjonowania najważniejszych narządów wewnętrznych.

Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są pewne leki, mogące mieć bezpośredni wpływ na przewód pokarmowy. Istotne są również obecne objawy, które mogłyby wskazywać na jakąś przypadłość.

Analizując przedstawiony wynik badania, można by stwierdzić, że występuje obecnie pewien stan zapalny błony śluzowej żołądka, a także aktywne zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Ponadto stwierdzono metaplazję jelitową, która charakteryzuje się przejściem błony śluzowej żołądka w błonę śluzową jelit. Jest to stan przednowotworowy, więc niezbędne może okazać się dalsze postępowanie i leczenie. Dodatkowo uchwycono obecność nadżerek w obrębie błony śluzowej żołądka. Prawdopodobnie jest to konsekwencja zarażenia bakterią H.pylori, a także długotrwałym zażywaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić Pana stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/metaplazja

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadzerki-przewodu-pokarmowego-w-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.