Dlaczego mam taki ucisk po obfitym posiłku?

Mam 21 lat. Żadnych chorób przewlekłych. Od kilku miesięcy po bardzo tłustym jedzeniu lub po większej ilości alkoholu na drugi dzień czuje ucisk z prawej strony klatki piersiowej trochę pod piersią, za żebrami. Utrzymuje się to od dnia do dwóch. Nie jest to ból tylko właśnie bardziej taki mocny dyskomfort, ucisk. Zrobiłem próby wątrobowe i wyniki mam prawidłowe. Co to może być? Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 9 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

takie objawy mogą być związane z błędami dietetycznymi oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Zgaga bardzo często pojawia się po spożyciu alkoholu lub tłustego posiłku.

Skoro zauważył Pan taką zależność, to najrozsądniej byłoby zrezygnować z dużej ilości alkoholu oraz z tłustego jedzenia. Wskazana jest również konsultacja z gastroenterologiem bądź lekarzem rodzinnym, ewentualnie dietetykiem. Pomocna może być modyfikacja diety oraz zastosowanie leków łagodzących.

Inne pytania, w których poruszane były podobne tematy umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-klatce-piersiowej-i-zgaga-po-jedzeniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-pod-zebrami,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-po-zjedzeniu-tlustego-posilku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam senność po posiłku?

Witam Po około 15/30 minutach po śniadaniu w pracy, robię się strasznie senny. Do tego stopnia, że zasypiam na stojąco, budzę się kiedy nogi uginają się pode mną i tracę równowagę. Moje miejsce pracy nie sprzyja zasypianiu, chałas i głośna muzyka. Nie jem obfitych śniadań kawa i duża bułka (niesłodka) jest to mój pierwszy posiłek. Przed śniadaniem nie czuję zmęczenia czy senność. Po objedzie jest podobnie, choć senność jest mniejsza, po kolacji ten efekt nie występuje. Suchość w ustach i gardle. Do tego dochodzi znikająca opalenizna, kolor skóry zmienia się bardzo szybko na blady i taki zostaje, do ponownego opalenia. Ogólnie stan zdrowia jest Ok, na zwolnieniu lekarskim ostatni raz byłem w szkole podstawowej, w latach 90's Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

uczucie senności po posiłku, o ile nie stanowi niekontrolowanej potrzeby zaburzającej nasze funkcjonowanie, jest czymś naturalnym. Kiedy spożyjemy pokarm, jelita, aby prawidłowo działać i spełniać swoją rolę, są zaopatrywane w zwiększoną ilość krwi. Tym samym spada ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego i z tego właśnie powodu stajemy się senni. Jednak jeżeli potrzeba snu staje się wzmożona albo wręcz nie do odparcia, powinniśmy udać się na konsultacje ze specjalistą, np. internistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania.

Przyczyną nadmiernej senności po posiłku może być na przykład wysoki poziom glukozy we krwi, wskazujący na chorobę cukrzycy typu 1, czy obniżona zawartość tyroksyny (TSH) spowodowana niedoczynnością tarczycy. Wpływ na zwiększenie uczucia senności ma także rodzaj pokarmu, jaki spożywamy, np. dużej ilości węglowodanów lub słodyczy w diecie. Jednak jeżeli pacjent pomimo przesypiania 7-8 godzin dziennie, czuje nadmierną senność w ciągu dnia, może to być objaw hipersomni, czyli zaburzeń snu.

Podobne pytanie zostało już zadane w naszym profilu, zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-ta-sennosc-po-posilku

Zapraszam także do zwrócenia uwagi na inne treści przygotowane przez naszą redakcję odnośnie senności:

https://portal.abczdrowie.pl/sennosc-po-jedzeniu

https://portal.abczdrowie.pl/hipersomnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam to odbijanie po posiłkach?

Witam, zawsze miałam tak ze zarówno na czczo jak i po posiłkach bardzo mi się odbijało ale od kilku dni jest to nasilone i bardzo męczące niezależnie od tego co zjem i czy coś w ogóle zjem do tego cały czas czuje się wzdeta, po posiłkach uczucie się nasila. Czy to oznacza ze coś jest nie tak?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

ciągłe odbijanie się treści pokarmowej na pewno nie należy do fizjologicznych zachowań organizmu. W przypadku, gdy to uczucie towarzyszy Pani zarówno na czczo, jak i po posiłkach, należy zastanowić się nad konsultacją z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastroenterologiem. Wydaje się, że Pani kłopoty mogą mieć swoją przyczynę w diecie, ale też trzeba zastanowić się nad możliwością wystąpienia chorób przewodu pokarmowego. Na początek we własnym zakresie może Pani zadbać o prawidłową dietę, zjadanie posiłków regularnie i odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli nie nastąpi poprawa to konieczna będzie wizyta u lekarza. Może mieć Pani zlecone badania krwi (podstawową morfologię, OB, CRP, próby wątrobowe, cholesterol, glukozę czy hormony tarczycy). Ponadto niewykluczone że lekarz wyda skierowanie na badania obrazowe w tym USG jamy brzusznej czy gastroskopię. Na podstawie otrzymanych wyników możliwe będzie określenie etiologii Pani dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/odbijanie

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty