Dlaczego po posiłkach mam te zmiany skórne?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu wieczorem, po posiłku, w pasie pod piersiami i trochę między nimi pojawiają mi się czerwone plamki. Raz było to ostrych czipsach, wtedy też to miejsce swedzilo. Drugi raz po winie, dwa razy po ciepłej herbacie/melisie, ale bez świądu. Plamki same znikają po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach. Zawsze w sytuacjach stresowych pojawiały mi się plamy na dekolcie, ale pierwszy raz po posiłku i takim miejscu. Czy może być to spowodowane przedłużonym stresem lub podrażnionym z tego względu żołądkiem? Niestety od kilku miesięcy dolega mi nawrót nerwicy lękowej. Objawy pojawiły się mniej więcej 3-4msc po nawrocie. Nie miałam robionej gastroskopii, niemniej gastrolog u którego byłam w innej sprawie w listopadzie ub roku nie zauważył nic niepokojącego od strony żołądka. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje możliwość, że zmiany skórne, o których Pani wspomina, mają związek ze stresem i nawrotem nerwicy lękowej.

Ponadto czerwone plamy po spożyciu alkoholu mogą być jednym z objawów nietolerancji lub pojawiać się na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Ostre przyprawy również mogą nasilać dolegliwości skórne – tak samo jak picie kawy czy palenie papierosów. Zioła są raczej stosowane w celu poprawy stanu skóry, więc nie powinny po nich występować takie dolegliwości.

Zachęcamy Panią do wizyty u alergologa oraz dermatologa w celu oceny stanu skóry oraz podstawienia rozpoznania i wdrożenia leczenia.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ostre-jedzenie-moze-powodowac-problemy-skorne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypki-po-jedzeniu-przy-zdiagnozowanej-pokrzywce,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-skorze-po-jedzeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.