Co oznaczają te czerwone plamy na twarzy?

Witam, ostatnio na polikach pojawiają mi się czerwone plamki, chrostki, nie są to pryszcze. Kremuje dermedic, cetaphil, avene xeracalm. Choruje na subklinicznaą niedoczynność tarczycy, aktualnie TSH 1. Zastanawiam się czy może to być spowodowane gospodarką hormonów płciowych czy alergią pokarmową. Jakie badanie mogłabym zrobić, gdzie się udać? Endokrynolog i ginekolog nie kieruje na badania, dermatolog każe używać kremy dermatologiczne.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Niestety, nie jest możliwe zdiagnozowanie Pani problemu tylko na podstawie skąpego opisu, bez zdjęcia.

Jeśli zmiany na twarzy wystąpiły niedawno, to na początku warto się zastanowić, czy pojawił się jakiś nowy czynnik, który mógł spowodować taką reakcję. Czy zmieniła Pani na przykład coś w sposobie pielęgnacji skóry, np. wprowadziła nowy kosmetyk?

Po drugie – warto, aby Pani poobserwowała, czy zmiany są stale na takim samym poziomie, czy może coś je nasila, np. kontakt z wodą lub słońcem. A może stan skóry pogarsza się po posiłkach? Jeśli Pani problem ma podłoże alergiczne, to objawy będą się nasilać po kontakcie z czynnikiem alergizującym, np. konkretnymi pokarmami. Warto samemu prowadzić takie obserwacje, gdyż to pomoże i lekarzowi (w diagnozie), i Pani – w rozpoznaniu i eliminacji przyczyny problemu. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/alergie-skorne.

W niedoczynności tarczycy skóra ma tendencję do przesuszania się i łuszczenia, natomiast w problemach hormonalnych (z hormonami płciowymi) najczęściej występuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych (a więc przetłuszczanie się skóry) i trądzik.

Jeśli leczenie dermatologiczne preparatami zewnętrznymi nie przynosi poprawy, to sugeruję konsultację u lekarza alergologa w celu poszerzonej diagnostyki (np. testy alergiczne). Tego typu problemy skórne pojawiają się czasami także pod wpływem stresu.

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytania. Poniżej załączam odnośniki do nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-twarzy-jako-reakcja-alergiczna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienia-i-czerwone-plamki-na-skorze-twarzy

Pozdrawiam Panią serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.