Czy to może być jakaś reakcja alergiczna u 25-latki?

Od kilku dni mam suchą i swędzącą skórę na piersiach, dodatkowo bolą mnie sutki, szczególnie wieczorami. A od wczoraj widzę też suche miejsca na twarzy, szczególnie w zewnętrznych kącikach oczu. Dodam, że od kilku dni swędzi mnie wewnętrzna strona rąk i pojawiają się małe czerwone kostki. Czy to może być jakaś reakcja alergiczna?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian ciężko stwierdzić, co może być przyczyną Pani dolegliwości. Na pewno w tej sytuacji warto udać się do dermatologa, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i ewentualnym zleceniu dodatkowych badań, zleci odpowiednie leczenie, które pomoże pozbyć się tego problemu.

Sucha i swędząca skóra, jak najbardziej może być związana z reakcją alergiczną. Być może zmieniła Pani w ostatnim czasie kosmetyki, proszek do prania, płyn do płukania? Oczywiście oprócz kontaktowego zapalenia skóry, można w tym przypadku wziąć również pod uwagę nietolerancję pokarmową, co przejawia się nieprawidłową reakcją organizmu na spożycie określonego pokarmu.

Na stronie https://uroda.abczdrowie.pl/sprawdz-jak-dbac-o-sucha-skore znajdzie Pani przydatne wskazówki jak zadbać o suchą skórę. Jeżeli jednak wykluczenie ewentualnego alergenu oraz zastosowane maści nawilżających, nie przyniosą poprawy, powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu dobrania skutecznego leczenia.

Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia i zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamki-na-biuscie-co-to-moze-byc-to-jakas-reakcja-alergiczna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-czerwone-plamki-na-skorze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty