Witam, proszę posmarować skórę tłustym nie zapachowym kremem, np Bambino, emolium, wazelina biała 2-3 x dziennie. Skóra nie może być sucha. Oraz przez kilka dni zażyć tabletkę np loratadyny. Jezeli nie przejdzie po 3-4 dniach konieczna wizyta u dermatologa
Tak stres często powoduje powstawanie trądziku, proszę również sprawdzić czy nie został zmieniony jakiś kosmetyk , który Pani używa do twarzy. Proszę udać się do dermatologa lekarz obejrzy skórę i dobierze odpowiednie preparaty lecznicze.
Witam,
Wysypka na twarzy może mieć bardzo różne przyczyny. Ne zawsze jest to choroba sensu stricte dermatologiczna, często może to być zmiana towarzysząca chorobom ogólnoustrojowym. Jeśli chodzi o przyczynę wysypki to często, jak Pani podejrzewa, może mieć ona etiologię alergiczną. Warto sprawdzić czy w ostatnim czasie nie był zmieniany żaden lek do pielęgnacji twarzy. Poza tym tego typu zmiana na twarzy może wystąpić przy przyjmowaniu niektórych leków, takich jak kwas acetylosalicytowy, retinoidy czy antybiotyk-tetracyklina. Poza tym wysypka na twarzy może wystąpić po poparzeniu słonecznym i przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB. Ponadto tego typu zmiany na twarzy mogą towarzyszyć trądzikowi różowatemu czy liszajowi. Być może jest to również reakcja na niektóre czynniki psychologiczne tj. nadmierny stres.
Czasami wysypka na skórze może też wystąpić w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, takich jak półpaśca czy opryszczki. Należy wtedy zwrócić koniecznie uwagę na obecność dodatkowych objawów, które wskażą na rodzaj infekcji.
W postepowaniu wszystko zależy od tego jak bardzo nasilone są zmiany i jak bardzo są dokuczliwe. Może Pani postarać się o jak najszybsze umówienie wizyty u dermatologa jeśli zmiany są bardzo nasilone. W przeciwnym razie może Pani odczekać 2-3 dni i w tym czasie postarać się dobrze nawilżać skórę odpowiednimi kremami. Jeśli po tym czasie zmiany nie znikną, konieczna jest wizyta u dermatologa. Należy bezwzględnie chronić zmiany przed słońcem, unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta oraz picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około 2-2,5 Litra dziennie. Nie powinno się spożywać cukrów i bardzo pikantnych potraw.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Swędząca wysypka i krosty na całym ciele – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Swędzenie i czerwone plamy na ciele – odpowiada Dr hab. n. med. Magdalena Baśkiewicz-Hałasa
- Czerwone, swędzące i łuszczące się plamy na ciele – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Reakcja alergiczna a używanie kosmetyków do makijażu – odpowiada Mgr Justyna Sobczyńska
- Wysypka na kończynach, bóle stawów i mięśni: czy to ostra reakcja alergiczna? – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Wysypka skórna i podwyższone TSH – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Reakcja alergiczna a trądzik – odpowiada Lek. Iwona Stajkowska
- Czy to naprawdę reakcja alergiczna na antybiotyk? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spray na grzybicę i reakcja alergiczna – odpowiada Dr n. med. Maciej Pastuszczak
- Co może być przyczyną reakcji alergicznej na powiekach? – odpowiada Mgr Iwona Jakubiak
artykuły
Choroby skóry - trądzik, AZS, łupież, łuszczyca, alergia kontaktowa
Choroby skóry mogą być różnorodne. Krostki, zaczer
Wysypka na plecach - najczęstsze przyczyny
Wysypka na plecach to problem, który towarzyszy os
Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna)
Trądzik młodzieńczy - czysta skóra Czysta skóra: