Czerwone, swędzące i łuszczące się plamy na ciele

Witam i proszę o pomoc nie wiem co mi jest ale wyskoczyły mi czerwone plamy na ciele, złuszczają sie i swedzą mnie okropnie. Najpierw pojawiła sie jedna myslalem ze to przejdzie ale teraz pojawiaja sie kolejna. Jedne sa mniejsze inne wieksze. Nie miałem kontaktu z zadnymi substancjami chemicznymi, nie nakladalem na siebie nic nowego, nie przypominam tez sobie abym zjadł cos co mogłoby mnie uczulić. Prosze o pomoc bo staje się to coraz bardziej uciążliwe. Mam tez związane z tym pytanie czy jest jakas masc czy cos podobnego co sprawiloby ze te plamy znikną i przestaną swędzieć.Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią zmiany mogą mieć wiele przyczyn. Może być to wynik alergii, infekcji miejscowej, nadwrażliwości np. na nowy proszek jak i objaw schorzeń ogólnoustrojowych. Przede wszystkim proszę zatem udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz dokładnie oceni zmiany. Być może umożliwi to wdrożenie leczenia przyczynowego. Jeśli nie, lekarz przepisze Pani leki objawowe zmniejszające świąd/przeciwzapalne. Do czasu wizyty u lekarza proszę stosować wapno, powinno to zmniejszyć świąd.

Witam, prawdopodobne diagnozy to wyprysk alergiczny lu łuszczyca. Proszę kupić lek przeciwhistaminowy np. Allegra i przyjmować 2x1 tabletkę oraz stosować emolienty do kąpieli i balsamy natłuszczające po kąpieli. Jeśli zmiany nie ustąpią w ciągu 2 tygodni należy zgłosić się do dermatologa. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Wysypka na ciele i swędzące plamy mogą mieć różne przyczyny. Ne zawsze jest to choroba sensu stricte dermatologiczna, często może to być zmiana towarzysząca chorobom ogólnoustrojowym. Jeśli chodzi o przyczynę wysypki to często, jak Pan podejrzewa, może mieć ona etiologię alergiczną. Warto sprawdzić czy w ostatnim czasie nie był zmieniany żaden lek do pielęgnacji skóry czy proszek do prania. Wysypka i świąd może wystąpić po poparzeniu słonecznym i przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB. Ponadto tego typu zmiany na twarzy mogą towarzyszyć trądzikowi różowatemu czy łupieżowi różowatemu. Zmiany układają sie wtedy wzdłuż dermatomów i mają charakterystyczny układ tzw. choinki. Być może jest to również reakcja na niektóre czynniki psychologiczne tj. nadmierny stres. W rozpoznaniu różnicowym należy brać również zakażenia pasożytnicze tj. świerzb oraz łuszczycę.

Czasami wysypka na skórze może też wystąpić w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, takich jak półpaśca czy opryszczki. Należy wtedy zwrócić koniecznie uwagę na obecność dodatkowych objawów, które wskażą na rodzaj infekcji.

W postepowaniu wszystko zależy od tego jak bardzo nasilone są zmiany i jak bardzo są dokuczliwe. Może Pan postarać się o jak najszybsze umówienie wizyty u dermatologa jeśli zmiany są bardzo nasilone. W przeciwnym razie może Pani odczekać 2-3 dni i w tym czasie postarać się dobrze nawilżać skórę odpowiednimi kremami oraz kupić lek przeciwalergiczny dostępny w aptece bez recepty. Jeśli po tym czasie zmiany nie znikną, konieczna jest wizyta u dermatologa. Należy bezwzględnie chronić zmiany przed słońcem, unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów. Ponadto ważna jest odpowiednia dieta oraz picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około 2-2,5 Litra dziennie.