Dlaczego mam ten kaszel po jedzeniu?

Witam, mam 18 lat. Ostatnio zauważyłem, że jak zjem coś ale nie zawsze pojawia się kaszel. Kaszlnę kilka razy i dolegliwość ustępuje. Jakieś dwa miesiące temu byłem u lekarza bo mam powiększony prawy węzeł chłonny nadobojczykowy. Kazał zrobić badania podstawowe. Zrobiłem morfologię, badanie moczu, OC i CRP. Wszystko wyszło bardzo dobrze. Paliłem e-papierosy ale rzuciłem to. Mam jeszcze zepsute trzy zęby ale jestem umówiony już na wizytę u stomatologa. Dodam, że bardzo się boje i przejmuje się tym.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długotrwały kaszel występujący po spożyciu posiłku wymaga diagnostyki.

Wśród możliwych przyczyn wyróżnić można: refluks żołądkowo-przełykowy, astmę czy zachłystowe zapalenie płuc. Ponadto kaszel po jedzeniu może oznaczać zaburzenia połykania bądź rozwijającą się infekcję.

Suchy kaszel po zjedzeniu konkretnego produktu pojawia się także w przypadku alergii pokarmowej. Choć najczęściej diagnozowana jest ona jeszcze w dzieciństwie, to może zdarzyć się, że wystąpi dopiero w dorosłym wieku. Wówczas oprócz kaszlu doświadczyć można również duszności, świszczącego oddechu czy kataru.

Warto więc odwiedzić ponownie lekarza i poszerzyć diagnostykę.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pan pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-ten-uporczywy-kaszel-po-jedzeniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-chrypka-i-kaszel-po-zjedzeniu-posilku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.