Dlaczego mój brzuch puchnie po piciu?

Witam Od kilku lat zmagam się z puchnący brzuchem nawet po najmniejszej ilości jedzenia lub gdy wypije pół szklanki jakiegoś napoju. Byłam u kilku specjalistów i niczego się nie dowiedziałam. Czy są jakieś leki w aptece bez recepty na coś takiego?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uważamy, że powinna Pani poszerzyć diagnostykę, aby znaleźć przyczynę powiększającego się brzucha po każdym jedzeniu lub piciu.

Taka dolegliwość może być objawem nietolerancji pokarmowej, nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej, ale też chorób czynnościowych jelit. Najlepiej więc udać się do lekarza posiadającego specjalizację z gastroenterologii, który wykona dokładną diagnostykę i pomoże Pani zwalczyć ten uporczywy problem. Ciężko będzie bowiem dobrać lek bez recepty dostępny w aptece nie znając etiologii tej dolegliwości.

Przyczyną mogą być po prostu wzdęcia brzucha. W takich przypadku bardzo ważna jest zmiana diety i obserwowanie organizmu. W pierwszej kolejności należy jednak wykonać badania laboratoryjne oraz USG jamy brzusznej, aby wykluczyć ewentualne jednostki chorobowe.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-brzuch-po-posilku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszanie-sie-brzucha-po-kazdym-posilku-lub-napoju, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brzuch-powiekszajacy-sie-w-ciagu-dnia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.