Czy te problemy z brzuchem mogą znaczyć coś poważnego?

Witam, Od około tygodnia mam problemy z bólem brzucha, które mnie zaniepokoiły. Po zjedzeniu posiłku lub napiciu się ciepłego napoju po kilku minutach zaczyna bolec mnie brzuch - jest to ostry ból powodujący mocne mdłości, jednak zawsze bez wymiotów. Przechodzi po około 10 minutach jednak pozostawia uczucie pełnego brzucha. Zauważyłam tez wzmożone wzdęcia. Stolec w normie - choć normalnie wypróżnialam się co 2/3 dni, obecnie chodzę do toalety codziennie. Czy to może być coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. W tej sytuacji zalecamy wizytę u gastroenterologa, gdyż bóle brzucha i mdłości mogą być objawem różnych chorób, np. choroby wrzodowej, refluksu żołądkowo-przełykowego, a nawet wynikać z zaburzeń psychonerwicach. Szczegółowa diagnostyka wymaga określenia dokładnego miejsca bólu oraz wszystkich dolegliwości mu towarzyszących.

Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań fizykalnych wdroży ewentualne dalsze działania i podejmie decyzję czy konieczne jest wykonanie badań endoskopowych, laboratoryjnych, czy obrazowych. Podczas konsultacji mogą pojawić się pytania dotyczące przebytych chorób, przyjmowanych leków, czy używek. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Do czasu wizyty u lekarza warto sięgnąć po naturalne sposoby łagodzenia bólu, pijąc np. herbatę z rumianku, czy sok z aloesu. Warto wzbogacić dietę o produkty, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i regulują pracę układu pokarmowego, np. siemię lniane. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-zoladka-przyczyny

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-brzucha-i-wzdecia-po-posilku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-brzucha-i-wzdecia-u-20-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-narastajacego-bolu-brzucha-i-nudnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.