Powiększanie się brzucha po każdym posiłku lub napoju

Wiem że z rana brzuch jest mniejszy niż w ciągu dnia.Ale czy zjem potrawy wzdymające np.Kapusta czy lekkostrawne czy zwykłą wodę wypije to brzuch bardzo się powiększa. nie boli mnie nie jest twardy tylko wygląda jakbym się przejadla.Słyszałam że to zależy np.od układu żołądka, ale mam dosyć bo nawet jeśli jem mało,pije wodę to od razu wyglądam jak kobieta w ciąży i sterczy mi brzuch co potęguje moja oponke.nie choruje na nic.znam osoby którym brzuch po dużym posiłku ani trochę się nie zwiększa.

Dzień Dobry.

Zależy to od budowy ciała, niektórzy faktycznie po posiłku mają bardziej widoczny brzuch.

Na pewno pomoże powolne jedzenie - wtedy łyka się mniej powietrza, wykluczenie napojów gazowanych.

Jeśli wzdęcie jest w górnej części brzucha i zaraz po posiłku to widoczny jest rozdęty żołądek, czy ustępuje po czasie ok. 2 godzin? Wtedy żołądek powinien być już w większości opróżniony.

Mogę polecić spożywanie mielonego kminku, majeranku, herbatę miętową lub rumianek.

Może warto pójść do lekarza i przebadać się?

Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska.

Witam. Wskazane by było powolne przeżuwanie pokarmu i jedzenie bez pośpiechu, dzięki czemu pokarm zostanie lepiej strawiony i nie będzie tak długo zalegał w żołądku. Nie należy pić napojów bezpośrednio po posiłku (najlepiej odczekać kilkanaście minut). Niewskazane jest też łączenie węglowodanów w jednym posiłku z białkiem i tłuszczem. Np. jeśli na obiad je Pani mięso z warzywami, to dodatek węglowodanowy (np. kasza, ryż, ziemniaki) lepiej zostawić sobie na kolację. Warto też zwrócić uwagę, czy może porcje posiłków nie są zbyt duże? Jeśli oprócz wzdęcia pojawią się gazy lub ból brzucha, warto przebadać się pod kątem nietolerancji pokarmowych (np. gluten, laktoza, fruktoza). Pomocna może być także suplementacja odpowiednimi szczepami probiotycznymi. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl