Powiększony brzuch po posiłkach może być przyczyną wzdęć i zbierania gazów w jelitach, które słabo pracują. Proszę do potraw dodawać koper i kminek, które poprawiają trawienie.
witam serdecznie,
czy wzdęcia brzucha pojawiają się u Pani po każdym posiłku czy po konkretnych produktach/potrawach?
Myślę, że dobrą opcją byłoby wzbogacenie diety o bakterie probiotyczne, które wspomagają trawienie i neutralizują wzdęcia. Znajdzie je Pani w probiotycznych jogurtach, a także w suplementach diety.
pozdrawiam!
Karolina Czyrwik
dietetyk
Witam! Naturalnym jest fakt, że po jedzeniu obwód brzucha powiększa się, efekt ten nie powinien jednak utrzymywać się cały dzień. Być może cierpi Pani na wzdęcia, z tym warto udać się do gastroeneterologa, a następnie ustalić właściwą dietę. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
ciężko jest dokładnie stwierdzić co może Pani dolegać, bo trzeb by przeprowadzić szczegółowy wywiad. Ale być może jest to alergia pokarmowa np. na gluten lub laktozę, może to być też nietolerancja pokarmowa. Być może to syndrom jelita drażliwego, ciężko w tym momencie podać konkretną przyczynę. Być może dobrze by było przebadać się pod kontem alergii pokarmowych i na początek wykonać testy IgE,a następnie IgG, być może testy immunologiczne wykażą jakoś alergie, wówczas będzie można wdrażać odpowiednie żywienie. W tej chwili mogę poradzić Pani by nie jadła Pani produktów wzdymających np. grosz, fasola, kapusta itp. by nie piła Pani napoi gazowanych, nie spożywałą fast foodów, dań gotowych itp.Tak jak mówiłam, należałoby przeprowadzić obszerny wywiad, po jakich konkretnie produktach występują nasilone objawy.
Dzień dobry!
Pierwszą radą jest regularne jedzenie co 3 godziny, drugą picie wody i herbatek ziołowych, trzecia rada to aktywność fizyczna. Poobserwuj siebie i zwróć uwagę po czym brzuch staje się większy, Aby być spokojną skonsultuj się z lejarzem, zrób badania, np.: USG.
Pozdrawiam!
Ania Kuczkin
Witam, zwiększony obwód brzucha przy prawidłowej masie ciała może wynikać ze zwiększonej fermentacji w jelitach np.laktozy (mleko) i fruktozy (owoce, warzywa) lub być objawem zespołu jelita drażliwego- w zależności od objawów typu biegunkowego lub zaparciowego. Może być zaburzona mikroflora jelita wywołana np drożdżycą. Trudno jest bez dokładniejszych danych poradzić coś.
Witam. Od razu nasuwa mi się przypadek mojej koleżanki, która przez kilka lat cierpiała na podobne dolegliwości i chodziła od lekarza do lekarza i szukała bezskutecznie diagnozy. Przypadkowo przejrzała swoje karty zdrowia z dzieciństwa i przypomniałą sobie, że miała zdiagnozowaną celiakię. Po kilku latach stosowania diety choroba "uśpiła się" i po latach wróciła. Dziewczyna chudła, często miała biegunki, anemię i mimo, że jest szczupłą brzuch podobnie jak u Pani odstawał, ciągle był wzdęty i nadmuchany. Po zastosowaniu diety bezglutenowej objawy minęły. Propnuję udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do gastroenterologa, który mógłby Panią zdiagnozować w kierunku Celiakii lub jakieś innej nietolerancji pokarmowej (np. właśnie na gluten, mleko - są to najczęstsze nietolerancje). Może być ciężko, ale proszę być upartą, ma Pani prawo do diagnozy, tym bardziej, że pisze Pani, ze to trwa już kilka lat. Podejrzewam, że dietę ma Pani prawidłową (mimo lekkiej niedowagi BMI18,8) ponieważ raczej unika się produktów, które nam w jakiś sposób szkodzą. Mogą to być też jakieś schorzenia jelita, ale to równiez warto było by zbadać u gastroenterologa (może kolonoskopia-badanie jelita grubego?). Ciężko będzie Pani wprowadzić jakąkolwiek dietę i mi również jest cieżko zaproponować konkretne zalecenia, bo bez znalezienia przyczyny tego stanu nic one nie przyniosą. Wklejam link z mojej strony internetowej odnośnie celiakii, proszę przeczytać i zapoznać się z objawami, nietolerancje pokarmowe mają podobne objawy: http://www.dietetykwkrakowie.pl/tag/celiakia/ Proszę się za jakiś czas odedzwać czy udało się uzyskać jakąś diagnozę u lekarza. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyczyny wzdętego brzucha po posiłkach – odpowiada Natalia Ulewicz
- Powiększony brzuch, wzdęcia i zaparcia – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Wzdęcia i bolesności brzucha u 30-letniej kobiety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Bóle brzucha i zaparcia – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy nietolerancja glutenu może mieć związek z celiakią? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Problem ze wzdętym brzuchem po posiłku, intensywne gazy i odbijanie – odpowiada Mgr Marta Adamek
- Wzrost obwodu brzucha wieczorami – odpowiada Mgr Magdalena Bugaj
- Co jeść przy częstych bólach brzucha? – odpowiada Mgr Magdalena Maciejewska
- Problem z jelitami a produkty zawierające gluten – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
- Czy to faktycznie może być zespół jelita drażliwego? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
artykuły
Wyglądała jak w 9 miesiącu ciąży. Wystarczyła zmiana diety
24-latka wyglądała, jakby była w zaawansowanej cią
Czy na pewno nie możesz jeść glutenu?
Najnowsze badania odkrywają przykrą prawdę - wiele
Nie gluten, ale fruktany mogą być odpowiedzialne za dolegliwości gastryczne
Kłopoty żołądkowe po zjedzeniu chleba, makaronu cz