Wzdęcia po każdym posiłku

Witam mam 15 lat i ważę 47 kg jestem średnia , nie jestem ani gruba ani chudziutka , i mam problem , po każdym posiłku czy jest lekki , nawet po jabłku wzdyma mi brzuch , to krępujące . Dlaczego tak mam ?
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przyczyn może być wiele, znajdują się wśród nich zarówno stany chorobowe (stan zapalny błony śluzowej, wrzody, zespój jelita drażliwego) jak i nieprawidłowa dieta ( duża ilość cukru, soli, gazowane napoje, nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, nadmiar produktów wzdymających - cebula, czosnek, kalafior, brokuły, brukselka, strączkowe).
Wzdęcia są również nasilane przez stres. Powstają one w procesie trawienia pokarmu poprzez działanie mikroflory gnilnej. Jeśli więc w przewodzie pokarmowym powstaje nieprawidłowy stosunek bakterii gnilnych do korzystnej mikroflory wspomagającej trawienie, wzdęcia nasilają się.
Aby zminimalizować ten dyskomfort, warto wzbogacić dietę o zioła, które sprzyjają redukcji wzdęć. Są to przede wszystkim mięta, melisa, koper włoski, imbir, rumianek. W aptekach dostępne są preparaty stanowiące mieszankę tych ziół , do spożycia w postaci naparu. Cenne są również w tym zakresie probiotyki, dlatego warto spożywać większe ilości produktów mlecznych - szczególnie jogurtów.
Jeżeli pomimo zastosowania się do tych zaleceń, dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem.