Wzdęty brzuch wieczorami

Mam problem z wzdętym brzuchem, budzę się rano i brzuch jest normalny a wieczorem choć mało jem mam bardzo wzdety brzuch. Ta dolegliwość pojawiła się gdy schudłam, potem przytyłam i teraz chcąc wrócić do poprzedniej sylwetki

Witam. Przyczyn wzdęć może być na prawdę wiele. Przede wszystkim należy spróbować ograniczyć potrawy wzdymające. Wśród produktów, które mogą mieć działanie wzdymające znajdują się m.in.: napoje gazowane, potrawy tłuste i smażone oraz z dużą ilością ostrych przypraw, rośliny strączkowe (fasola, bób, soja, soczewica, groch, ciecierzyca), niektóre warzywa (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, jarmuż, kalarepa, cebula, czosnek, szparagi), niektóre owoce (śliwki, czereśnie, jabłka, gruszki), czasem także pełnoziarniste produkty zbożowe. Pomocny może być napar z kopru włoskiego (można kupić w aptece) oraz przyprawy takie jak: kminek, jałowiec, koperek, majeranek. Należy jeść powoli i spokojnie, gdyż jedzenie w pośpiechu powoduje połykanie nadmiernej ilości powietrza. Najlepiej spożywać 4-5 posiłków dziennie o małej objętości w odstępie ok. 3 godzin. Częste wzdęcia mogą być także oznaką nietolerancji glutenu lub laktozy, bądź innych schorzeń, dlatego nie należy lekceważyć problemu. Jeśli dieta nie pomoże, najlepiej udać się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie.