Żywienie przy problemach jelitowych

Witam, jak mogę wspomóc z dolegliwościami u męża (l. 60) w dzień po jedzeniu czuje się pełny, brzuch spuchnięty jak balon, wieczorem nachodzą nadkwasoty, a w nocy bardzo często ulewa się. Czy jest to związane z jego odżywianiem się? Co powinien w takim wypadku jeść. pozdrawiam serdecznie Magda

Potrzebne sa dokładne informacje o tym co np spożywa w ciągu dnia. Być może problemem jest refluks. Należy zwrócić uwagę na to czy są produkty, po których dolegliwości się nasilają. Może warto udać się do dietetyka w swoim mieście. Proszę zwrócić uwagę na produkty takie jak pomidory, mięta, czekolada, mocne przyprawy, tłuste potrawy, kawa, mocna herbata, papierosy i alkohol.

Witam. Najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka. Przyczyn takich dolegliwości może być na prawdę wiele. Aby ustalić ich przyczynę, niezbędny jest wywiad dietetyczny (zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl). Przede wszystkim należy spróbować ograniczyć potrawy ciężkostrawne i wzdymające. Wśród produktów, które mogą mieć działanie wzdymające znajdują się m.in.: napoje gazowane, potrawy tłuste i smażone oraz z dużą ilością ostrych przypraw, żywność fast-food, rośliny strączkowe (fasola, bób, soja, soczewica, groch, ciecierzyca), niektóre warzywa (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, jarmuż, kalarepa, cebula, czosnek, szparagi), niektóre owoce (śliwki, czereśnie, jabłka, gruszki), czasem także pełnoziarniste produkty zbożowe. Pomocna na wzdęcia może być herbatka z kopru włoskiego oraz przyprawy takie jak: kminek, jałowiec, koperek, majeranek. Przy refluksie należy ograniczyć także kawę, czarną herbatę, kwaśne owoce (cytrusy), czekoladę i używki (alkohol, papierosy). Należy jeść powoli i spokojnie, gdyż jedzenie w pośpiechu powoduje połykanie nadmiernej ilości powietrza. Przejadanie się także sprzyja rozciąganiu się żołądka, przez co brzuch jest powiększony. Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie o małej objętości w odstępie ok. 3 godzin. Kolacja powinna być zjedzona ok. 3 godziny przed snem, można także spróbować kłaść się z wyżej uniesioną głową. Nie należy kłaść się bezpośrednio po posiłku. W przypadku nadwagi lub otyłości zalecana jest redukcja masy ciała. Ciągłe wzdęcia mogą być także oznaką nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego (np. glutenu lub laktozy), bądź poważniejszych schorzeń, dlatego nie należy lekceważyć problemu. Jeśli sama dieta nie pomoże, najlepiej udać się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie.