Częste problemy ze wzdęciami

Mam częste problemy ze wzięciami. Jak zmienić dietę, żeby ten problem ustąpił? Obecnie jem to, co przeciętny Polak.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzdęcia mogą mieć wiele przyczyn -znajdują się wśród nich zarówno stany chorobowe (stan zapalny błony śluzowej, wrzody, zespój jelita drażliwego) jak i nieprawidłowa dieta ( duża ilość cukru, soli, gazowane napoje, nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, nadmiar produktów wzdymających - cebula, czosnek, kalafior, brokuły, brukselka, strączkowe).
Wzdęcia są również nasilane przez stres. Powstają one w procesie trawienia pokarmu poprzez działanie mikroflory gnilnej. Jeśli więc w przewodzie pokarmowym powstaje nieprawidłowy stosunek bakterii gnilnych do korzystnej mikroflory wspomagającej trawienie, wzdęcia nasilają się.
Aby zminimalizować ten dyskomfort, warto wzbogacić dietę o zioła, które sprzyjają redukcji wzdęć. Są to przede wszystkim mięta, melisa, koper włoski, imbir, rumianek. W aptekach dostępne są preparaty stanowiące mieszankę tych ziół , do spożycia w postaci naparu. Cenne są również w tym zakresie probiotyki, dlatego warto spożywać większe ilości produktów mlecznych - szczególnie jogurtów.
Jeżeli pomimo zastosowania się do tych zaleceń, dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem.
pozdrawiam