Dlaczego mam te duszności po posiłku?

Czy jest jakaś choroba/dolegliwość, która powoduje ciężkość, a czasami wręcz duszność po posiłku (czasem też ucisk w przełyku)? Dodam, że nietłustym i średnio objętościowym z uwagi na obecność kamienia w pęcherzyku żółciowym. Objawy te ustępują do godziny po zjedzeniu. Morfologia w normie. Czy to może mieć jakąkolwiek przyczynę w pracy trzustki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

duszności pojawiające się po posiłku oraz ucisk w przełyku mogą być sygnałem alergii pokarmowej. Proszę obserwować, czy dolegliwości te występują po spożyciu konkretnych produktów żywnościowych, czy też niezależnie od tego co Pani zje.

Jeśli dzieje się tak po każdym posiłku, to przyczyną takiego samopoczucia może być również refluks żołądkowo-przełykowym. W jednym i drugim przypadku warto zwrócić się do gastroenterologa i wykonać badania, które wskaże. Pozwolą one wykluczyć niektóre z przyczyn.

Inną możliwą przyczyną jest nerwica lub choroba wrzodowa. Takie objawy raczej nie występują w przypadku chorób trzustki, ale oczywiście zostanie ona oceniona podczas badań u gastrologa.

Podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-podczas-wykonywania-czynnosci-w-pozycji-pochylonej-oraz-podczas-posilku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-ten-ucisk-w-szyi-po-posilku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-zoladka-odbijanie-i-dusznosci-po-jedzeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.