Dlaczego mam ten ucisk w szyi po posiłku?

Mam bardzo dziwny objaw. Po posiłku zauważam ucisk w szyi. W okolicach krtani ale i nad mostkiem. Nie jestem wstanie dokładnie zlokalizować go. Nie powoduje duszności i problemów z przełykaniem. Czasem jednak bardzo boli, albo raczej kłuje. Zwykle tylko ściska. Co to może być. Udać się do alergologa ?? Czy do innego specjalisty

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ucisk w szyi po posiłku może świadczyć o reakcji alergicznej, refluksie żołądkowo-przełykowym, a nawet nerwicy. Istotny jest fakt, czy dolegliwość ta występuje u Pana po spożyciu konkretnych produktów czy też niezależnie od tego co Pan zje.

Jeśli ucisk pojawia się po każdym posiłku, to najprawdopodobniej pierwszą przyczynę możemy wykluczyć. W przypadku choroby refluksowej ucisk może nasilać się nie tylko po jedzeniu, ale również w pozycji leżącej. Ponadto wystąpieniu objawów sprzyja dieta bogata w tłuszcze, ostre posiłki, palenie papierosów, a także spożywanie alkoholu lub napojów zawierających kofeinę.

W pierwszej kolejności warto by było więc przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku. W tym celu proszę udać się do gastrologa. Inne możliwe przyczyny to nerwica przełyku lub choroba wrzodowa.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi problem ucisku w gardle. Oto one: https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-gardle-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.